Rekuperace vs. digestoř

Jakou zvolit digestoř k rekuperaci je častou otázkou našich klientů. Jak odvést znečištěný vzduchu vznikající při vaření, smažení a pečení, aby nedošlo k ovlivnění systému větrání s rekuperací, se Vám pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Základním pravidlem je, že mastný vzduch nesmí vstoupit do rekuperačního systému. V žádném případě pak nesmí doputovat do rekuperátoru, který by mohl nenávratně zničit.

Obecný problém odtahových digestoří = podtlak

Klasická odtahová digestoř odvádí vzduch z kuchyně ven a vytváří tak v domě podtlak. Pokud neotevřete okno nebo nemáte zajištěn jiný snadný přístup venkovního vzduchu do interiéru, může se stát, že po chvíli odtahová digestoř nemá co odsávat a vysaje i vzduch z potrubí rekuperace. Jelikož nejbližší vyústka je odvodní ventil v kuchyni, podtlak může v extrémním případě vyvolat změnu směru proudění vzduchu právě v potrubí, které vede do kuchyně. Tzn. veškeré nečistoty, hromadící se v potrubí najednou mohou začít putovat opačným směrem.

Možnosti řešení

1) CIRKULAČNÍ (RECIRKULAČNÍ) DIGESTOŘ

Tento typ digestoří je doporučován většinou projektantů. Vzduch s mastnotami je přefiltrován a zůstává ve stejné místnosti. Nedochází tak ke změně tlaků. Systém rekuperace není nijak ovlivněn. Většina klientů a kuchyňských studií ovšem tomuto řešení většinou příliš nevěří.

Digestoř musí být vybavané tukovou filtrací. Ideální je kombinace tahokovu (nerezový kazetový filtr je omyvatelný v myčce) a uhlíkového filtru, který pohltí mnoho pachů. Zásadním požadavkem je pravidelná údržba. Na potřebu výměny nebo servisu filtrů Vás kvalitní digestoře upozorní samy.

Výběr cirkulačních digestoří je dnes opravdu velký a digestoř nemusí znamenat nic ošklivého. Naopak může se stát designovou dominantou celé kuchyně. Výhodou těchto digestoří je, že je není nutné připojovat k žádnému potrubí.

Designové cirkulační digestoře vhodné pro systémy s rekuperací naleznete zde.

2) ODTAHOVÉ DIGESTOŘE

Odtahová digestoř jak bylo popsáno výše není zcela ideálním řešením. Pokud však na odtahu vzduchu z domu trváte situaci lze vylepšit těmito způsoby:

a) zajištění přívodu vzduchu - otevření okna, stěnové přívodní prvky apod. Problém nastává v zimě, kdy chladný vzduch o průtoku např. 500m3/h není nic příjemného.

b) prokabelování s jednotkou nebo servopohonem, který vypne rekuperační jednotku nebo zavře větev do kuchyně v případě spuštění digestoře
(není vhodné pro všechny typy jednotek kvůli regulaci nebo protimrazové ochraně)

c) zajištění přívodu vzduchu přes ohřívač - extrémní varianta, ale již jsme našim náročným klientům několikrát namontovali. Zvolí se stejně silný ventilátor jako je digestoř a osadí se se sestava - filtrbox, ventilátor, ohřívač + ochranné prvky a regulační prvky. Ovládání se pak propojí s digestoří.

Na našich stránkách nabízíme tyto odtahové digestoře.

3) KOMBINOVANÉ DIGESTOŘE (MOŽNOST PŘEPNUTÍ MEZI CIRKULACÍ A ODTAHEM)

Tyto digestoře kombinují výhody i nevýhody obou typů digestoří. V létě, kdy otevřené okno není problém a rekuperace je vypnutá není problém použít funkci odtahu a v zimě naopak přepnete na cirkulaci vzduchu.

Kombinované digestoře nabízíme tyto.

4) NAPOJENÍ BEZMOTOROVÉ DIGESTOŘE NA REKUPERACI

Toto řešení umožňují jen některé typy jednotek. Zásadní je, aby rekuperační jednotka měla dostatečný výkon a aby digestoř byla vybavena kvalitní filtrací, tak jako je tomu u cirkulační varianty.

Možnosti řešení napojení jsou většinu tato:

a) jednotka je vybavena pátým hrdlem a vzduch z digestoře obchází rekuperátor (tzn. využívá se odtahového ventilátoru rekuperační jednotky). I tak je ale systém rekuperace nefunkční (rekuperátor není dotován žádným teplým vzduchem). Tento systém nabízí např. vybrané jednotky SAVE od společnosti Systamair.

(zdroj www.systemair.com)

b) jednotka umožňuje zónování. Tzn., že odvod vzduchu je za jednotkou rozdělen pomocí třícestné klapky. Klapka reguluje průtok vzduchu z koupelen, WC atd. a vzduch nechá proudit pouze z kuchyňské větve. Systém spojuje výhody provozu digestoře s odtahem (odvod par, pachů a přísun čerstvého vzduchu) s výhodami recirkulačního provozu (zamezení tepelných ztrát). Digestoř napojená na rekuperaci pracuje bezhlučně, s minimálními tepelnými ztrátami, především ale plní podmínky, za kterých je možno certifikovat dům jako pasivní. Propojení nabízí např. jednotky DUPLEX od společnosti ATREA.

(zdroj www.digestore-faber.cz)

Rozhodnutí, jaký typ digestoře zvolit pak samozřejmě záleží i na dalších faktorech (krbová kamna, četnost smažení atd.). Finální rozhodnutí tak necháváme na samotném klientovi.

EDITOVÁNO 28/08/2017

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím