Obecně o programu Nová zelená úsporám (NZÚ)

 

Jedná se o z našeho pohledu nejoblíbenější a nejúspěšnější dotační program, který přispívá NEJEN na pořízení větrání s rekuperací v ČR v sektoru rezidenčních budov.

 

Článek převzat z https://www.novazelenausporam.cz/o-programu/


Program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR patří k nejefektivnějším programům v České republice zaměřeným na úspory energií v rodinných a bytových domech.

Podporuje snižování energetické náročnosti obytných budov (komplexní nebo dílčí zateplení), výstavbu domů s velmi nízkou energetickou náročností, environmentálně šetrné a efektivní využití zdrojů energie a obnovitelné zdroje energie (OZE).

Hlavním cílem programu je zlepšit stav životního prostředí snížením produkce emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů (především emisí CO2). Záměrem programu je dosáhnout úspory energie v konečné spotřebě a stimulovat ekonomiku ČR s dalšími sociálními přínosy, kterými jsou například zvýšení kvality bydlení občanů, zlepšení vzhledu měst a obcí, nastartování dlouhodobých progresivních trendů.

 

Nová zelená úsporám podporuje
Renovace rodinných a bytových domů (zateplení fasády, střechy, stropů, výměna oken a dveří)
Stavbu rodinných a bytových domů v tzv. pasivním standardu (pasivní domy)
Solární termické a fotovoltaické systémy
Zelené střechy
Využití tepla z odpadní vody
Systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (ZZT) – rekuperace
Výměnu zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle na biomasu…
V závislosti na energetické úspoře můžete ušetřit až 50 % z celkových způsobilých výdajů.

 

Program Nová zelená úsporám je financován z výnosů prodeje tzv. emisních povolenek EUA (European Union Allowance) a EUAA (European Union Aviation Allowance).

 

Kdo může žádat o podporu
Vlastnící nebo stavebníci rodinných a bytových domů, a to jak fyzické osoby, tak i právnické osoby.

 

Jak požádat o dotaci
Žádosti podávejte pomocí online formuláře na webových stránkách programu www.novazelenausporam.cz. Žádosti přijímá Státní fond životního prostředí ČR před zahájením, v průběhu nebo po dokončení projektu průběžně až do 31. prosince 2021, nebo do vyčerpání alokace.

 

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím