Čidla pro systém větrání s rekuperací

Čidla pro systém větrání s rekuperací

 

Často dostáváme od klientů dotazy ohledně toho, jaká čidla mají použít nebo jestli čidla vůbec mají smysl. V tomto článku se na čidla podíváme podrobněji.



Osnova článku:

Proč používat čidla k řízení větrání rodinném domě
Výběr typu a umístění čidla
Komunikaci čidel s rekuperační jednotkou
Životnost čidla - kdy čidlo začne lhát



Proč používat čidla k řízení větrání rodinném domě



Na základě naměřených hodnot z čidel jsme schopni přesně a plynule řídit výkon rekuperační jednotky tak, aby hodnota kontrolované veličiny zůstala v nastavených mezích.

Další a asi i největší, výhodou řízení pomocí čidel je úplná automatizace řízení celého systému. Od prvotního nastavení běží systém bez zásahu klienta do řízení. Klient si tedy musí hlídat pouze výměnu filtrů a případně nutný servis a čištění celého systému.



Výběr typu a umístění čidla



Ve větracím systému nám čidla většinou hlídají hodnotu veličin, které chceme držet v určité mezi.


Nejčastěji používaná čidla v systémech větrání s rekuperací rodinných domů:

  1. CO2 (oxid uhličitý) – koncentrace CO2 se udává v jednotkách ppm (Parts Per Milion)
    Jsou obecně označována jako čidla vydýchaného vzduchu.

  2. RH (relativní vlhkost) - relativní vlhkost se vyjadřuje v procentech.
    Chrání domácnost před plísněmi.

  3. VOC (organické těkavé látky)
    Řeší nebezpečné látky unikající z nábytku, z vaření, produkty metabolismu živých organizmů, bio-odpadní látky nebo výpary z nejrůznějších materiálů, chemikálií, čisticích prostředků či z jiných technologických procesů

  4. Radon (karcinogenní látky, silně radioaktivní plyn) - měří se Bq/m3
    Určují intenzitu větrání pro ředění radonu nebo dávají informace o nutnosti zapnout přetlakový mód – vždy konzultujte s projektantem

  5. Teploty (pomáhají udržet teplotu dle představ uživatele) – vyjadřuje se v °C
    Využívají se především pro správné nastavení by-passu (obtoku) rekuperátoru u jednotek s protiproudým rekuperátorem nebo pro řízení ohřívačů a chladičů v systému vzduchotechiky.

  6. Kombinace čidel (VOC+RH, VOC+CO2)
    Je velmi užitečná pokud se chceme chránit před více škodlivinami najednou.



Okrajově používaná čidla:

  • Prach (monitoruje poletavé částice ve vzduchu)

  • Cigaretový kouř

  • Únik chladiv


Umístění čidla



Aby čidlo dobře fungovalo, musí být vhodně umístěno.



Čidla mohou být:

Prostorová – vhodná pro domácnosti, nejčastěji používaný typ

Potrubní (kanálová) – méně časté provedení, od kterého se v tomto segmentu vzduchotechniky spíše ustupuje

Prostorová čidla CO2

Sledování hodnoty koncentrace CO2 je v současnosti nejvíce využívané řešení pro efektivní řízení větrání. Koncentrace oxidu uhličitého má skvělou vypovídající hodnotu o tom, jak je vzduch aktuálně vydýchaný.

Tato čidla proto umisťujeme do pobytových místností, kde je hlavním producentem CO2 člověk.

Umisťujeme tedy do ložnic, dětských pokojů, pracoven, dětských heren a obývacích pokojů. Instalujeme je do výšky 1-1,5 m od podlahy. Nejčastěji je nalezneme ve výšce vypínačů.

Důležité je také dbát na to, aby nebylo čidlo umístěno v blízkosti přívodní vyústky čerstvého vzduchu a naměřené údaje čidla nebyly zkresleny. Také je dobré držet čidlo dál od otvorů v konstrukcích kudy může proudit vzduch s nižší koncentrací CO2 (dveře, okna apod.) Stejně tak by nemělo být čidlo blokované nábytkem, tam zase může být problémem prašnost a zanesení filtru čidla. Vhodné je umístit čidlo nedaleko (např. 1m) od odvodní vyústky.

Pokud plánujete použití čidel CO2, je dobré čidlo umístit do všech pobytových místností. Pokud se čidlo umístí např. jen do dětského pokoje, může nastat případ, kdy je v dětském pokoji nízká hladina CO2, ale v ložnici hodnoty překračují přijatelnou mez.


Námi doporučovaná prostorová čidla CO2 nalznete zde.

 

Prostorová čidla RH



Tento typ čidel je samozřejmě vhodný zejména pro místnosti s předpokládaným vznikem vysoké vlhkosti, jmenovitě tedy koupelny, WC, wellness a prádelny. V těchto místnostech však jejich využitelnost nekončí. V některých případech je třeba hlídat vlhkost i v jiných místnostech, kde jinak mohu ku příkladu vznikat plísně.

Vhodná instalace je do výšky nad 1-2 m od podlahy. Místo vybírejte podobně jako u CO2.

Námi doporučovaná prostorová čidla vlhkosti naleznete zde.



Prostorová čidla VOC

Co je to vlastně VOC? Velice laicky řečeno jsou to pachy. Jejich zdrojem může být člověk (dech, pot, metabolické činnosti) nebo například vaření, kosmetika, čistící prostředky, atd.

Čidla VOC můžeme využít v kuchyních, toaletách, šatnách, atd.

Instalujeme do výšky 1-2 m od podlahy, min. 1 m od rohů místností, min. 1 m od dveří. Vhodné je umístit čidlo nedaleko (např. 1m) od odvodní vyústky.

Námi doporučovaná prostorová čidla VOC naleznete zde.



Prostorová čidla teploty

Čidla teploty v prostoru jsou často potřeba právě pro provoz rekuperační jednotky s chlazením nebo topením. Často mají tyto jednotky čidlo teploty v ovladači, ale ne vždy klient ovladač chce.

Čidla umísťujeme do místností s největší expozicí chladu nebo tepla – typicky místnost s krbem, podkrovní pokoje apod.



Námi doporučovaná čidla teploty:

prostorové: NL-ECO-T

kanálové: NL-ECO-T-D



Čidel samozřejmě existuje mnohem více, ale zde jsme si probrali jen typy, které jsou relevantní pro systémy větrání rodinných domů.



Komunikaci čidel s rekuperační jednotkou



Běžná čidla nabízí 3 druhy výstupů, kterými lze řešit komunikaci s dalšími prvky systému.

Relé výstup

Tento druh výstupu odešle jednotce signál při překročení nastavené hodnoty měřené veličiny.

Je to jednodušší druh komunikace, který je vhodnější spíše pro spouštění odtahových ventilátorů. I pro systémy větrání s rekuperací má však svoje využití, např. spuštění zvýšeného odtahu od krbu při překročení určité teploty v prostoru nebo okamžité zvýšení výkonu rekuperační jednotky.



Výstup 0-10V

Vhodný pro plynulé řízení výkonu rekuperační jednotky či ventilátoru. Jedná se o nejběžnější variantu komunikace čidlo-jednotka.

Tento druh komunikace je naprosto dostačující pro kompletní řízení výkonu větrací jednotky a jedná se, při správném provedení, o nejúspornější a nejpohodlnější způsob ovládání větrání.



Modbus výstup

Odpověď na stále vyšší četnost nadřazených systémů (chytrá domácnost) v nových rodinných domech. Některé moderní rekuperační jednotky už také začínají přecházet na Modbus komunikaci pro čidla nebo dokonce i pro Boost tlačítka. Tato čidla se tedy nejspíše začnou objevovat čím dál tím více.

Odesílá naměřenou hodnotu měřené veličiny pomocí Modbus komunikace. Není to tedy jako předchozí řešení, kde do jednotky jde pouze 0-10V a je třeba přepočítávat dle charakteristiky čidla. Tato varianta je tedy asi nejintuitivnější.



Jak mám čidla napájet?

Teď už tedy víme, jaké veličiny nám čidla mohou měřit, kam je instalovat a jak komunikují s naší jednotkou/ventilátorem. Přecházíme tedy na to, jak můžeme čidlo napájet.

Čidla bývají napájena 12/24 V AC/DC, 230 V AC nebo bateriemi.



Kabelem napájená čidla (12/24 V a 230 V)

Tato varianta bývá nejběžnější a oproti další variantě jsou čidla i o něco levnější. Čidla se pro komunikaci ve většině případů propojují s rekuperační jednotkou a v některých případech lze čidla napájet i přímo z jednotky. Napájet však můžeme jen menší množství čidel a záleží samozřejmě na typu jednotky.



Bateriová čidla

Bateriová čidla se využívají hlavně u rekonstrukcí nebo pokud se čidla přidávají dodatečně. Není nutné řešit jakoukoliv kabeláž a stačí osadit čidla na požadovaná místa a k jednotce osadit přijímač, který se propojí s jednotkou.



Životnost baterií je v dnešní době dlouhá, a tak výměna probíhá většinou jednou ročně. Toto řešení tedy může, samozřejmě za vyšší pořizovací cenu, plně nahradit kabelovou variantu čidel.





Životnost čidla - kdy čidlo začne lhát

Údržba čidel

Čidla teploty, Rh a VOC jsou v podstatě bezúdržbová. Během jejich provozu není potřeba žádná kalibrace nebo údržba.

 

Čidla CO2 jsou na první pohled náročnější na provoz, ale díky autokalibrační funkci, kterou jsou námi nabízená čidla vybavena, se spolehlivost výrazně zlepšuje na rozdíl do levnějších náhražek.

 

Autokalibrační funkce funguje tak, že čidlo dlouhodobě koriguje svoji přesnost podle venkovního vzduchu, ve kterém je relativně konstantní koncentrace CO2 400 ppm. Pro správnou funkci autokalibrace je potřeba, aby jednou za 10 dní došlo k řádnému vyvětrání vnitřního prostoru na hodnoty blízké venkovnímu vzduchu.

 

Životnost u čidel samozřejmě není neomezená, stejně jako u čehokoliv jiného. Čidla nabízená pro naše klienty na eshopu i pro naše instalace větrání s rekuperací se však mohou pochlubit minimální životností 10 let.

 

Při dosažení 10ti let, může začít čidlo měřit nepřesné hodnoty. Proto doporučujeme spolehlivost čidla ověřit a případně vyměnit za nové.

 

 

Princip měření NDIR

 

Nabízená čidla CO2 využívají nejmodernější technologii NDIR, díky tomuto způsobu měření vykazují výbornou opakovatelnost, dlouhodobou stabilitu a spolehlivost. 

 

NDIR čidla jsou založena na principu absorpce infračerveného záření o specifické vlnové délce molekulami CO2 v souladu se Beer-Lambertovým zákonem*. V měřící komůrce je zdroj infračerveného záření a detektor. A čím více molekul CO2 se nachází ve vzduchu v měřící komůrce, tím méně infračerveného záření dopadne ze zdroje na detektor. Signál z infračerveného detektoru se pak zesílí a přepočítá na koncentraci CO2 v ppm.

 

 



Informace

Rekuperace pro dřevostavby a rekonstrukce domů – mřížky a boxy LUFTOMET® Flat

České výrobky Luftuj mění tvář vzduchotechniky – prohlédněte si katalog

Letní akce ukončena: Sleva 50% na autorizovaný projekt vzduchotechniky

Jak nastavit systém větrání s rekuperací v létě

Projekt „Měření parametrů vzduchotechnických komponentů Luftuj s.r.o.“

Video stánku Luftuj - Aquatherm Praha 2024

Vybíráme servopohon

Fandíme Kristýně Otcovské na ME v bitalonu v Osrblie

Luftuj na Aquathermu 2024, Praha

Nové prezentační video splečnosti Luftuj s.r.o.

Vánoční svátky - celozávodní dovolená

Přednášeli jsme na Konferenci větrání a klimatizace 2023

Navštivte nás v září na veleltrhu ForArch v Praze

Atrea přichází s novou generací jednotek Duplex Pro a Pro-V

DOVOLENÁ 5.-7.7.2023

Školili jsme se ...

DOVOLENÁ 5.-9.6.2023

Luftuj poprvé na ISH ve FRANKFURTU n/M

Jednotky DUPLEX přecházejí na novou generaci regulace

Příklad montáže rozvodů potrubí rekuperace v RD svépomocí

Přednášeli jsme na semináři STP - Jak připravit systém rekuperace na servis

Děkujeme za návštěvu na našem stánku na For Archu 2022

Luftuj na FOR ARCH 2022

Celý červen sleva 5%

Novinky Aquatherm Praha 2022

Zítra začínáme- Aquatherm 2022 právě startuje

Luftuj na Aquathermu v Praze 19-22.4.2022

EPE x ADURO část 2

EPE x ADURO část 1

Probíhá příprava stránek pro Slovensko

SLAVÍME 10 LET, SLAVTE S NÁMI S 10% SLEVOU

Vedení potrubí rekuperace v bungalovech

Konec roku ve znamení dokončování staveb, servisu a projekce

Rekuperace a přímý odtah ze záchodove mísy

Nové fotostudio a tisková farma

AKCE NA POTRUBÍ DALFLEX 90 a 75 mm HYGIENIC

Pomůcka pro řezání flexibilního potrubí

Nové články v poradně

Sání a výfuk rekuperace

Využití tepla od krbu pomocí rekuperační jednotky

SLAVÍME VYROBENÝ 100. KUS OCHRANNÉHO ŠTÍTU PRO LÉKAŘE

Štíty do nemocnic - výroba zahájena

Filtry a rekuperace v době pandemie COVID-19

Filtrační tkaniny F7 a filtrační sáčky - PRODEJ ZASTAVEN

PROVOZNÍ OPATŘENÍ PRO DOBU PANDEMIE

Realizace větrání s rekuperací v MŠ A ZŠ SVATOŇOVICE

Zahajujeme prodej centrálních vysavačů Globovac Play

google8fbb401f85849981.html

Filtry pro rekuperaci

Komponenty

Postup realizace

Čištění vzduchotechniky rodinného domu

Porovnání lokálních rekuperačních jednotek

Rekuperátor a účinnost rekuperace

Předehřev pro rekuperaci

Centrální vysavač-proč?

Montáž centrálního vysavače

Instalace potrubí systému centrálního vysávání

Rekuperace svépomocí II

Rekuperace svépomocí I

Rekuperace vs. klimatizace

Rekuperace vs. digestoř

Jak se vyrábí rekuperátor a rekuperační jednotka

Testujeme

Servis rekuperace

Rekuperace svépomocí

Co je to rekuperace

Jaké potrubí pro rekuperační systém?

Nejprodávanější

Nastavení Cookies
Cookies

Naše webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají s jejich vylepšováním. Abychom cookies mohli používat, musíte nám to povolit. Kliknutím na tlačítko "OK, souhlasím" udělujete tento souhlas.

Nastavení OK, souhlasím
×
Nastavení souborů cookies

Cookies jsou malé soubory, které webové stránky (i ty naše) ukládají ve Vašem webovém prohlížeči. Obsahy těchto souborů jsou vyměňovány mezi Vaším prohlížečem a našimi servery, případně se servery našich partnerů. Některé cookies potřebujeme, abychom webová stránka mohla správně fungovat, některé potřebujeme k marketingové a statistické analytice. Zde si můžete nastavit, které cookies budeme moci používat.

Nezbytné cookies
Nezbytné cookies
Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.
Ovlivňuje funkce:
  • Konfigurační cookies
Analytické cookies
Vypnuto Zapnuto
Analytické cookies
Analytické cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a našich reklamních kampaní. Jejich pomocí určujeme počet návštěv a zdroje návštěv našich internetových stránek. Data získaná pomocí těchto cookies zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které ukazují na konkrétní uživatelé našeho webu. Pokud vypnete používání analytických cookies ve vztahu k Vaší návštěvě, ztrácíme možnost analýzy výkonu a optimalizace našich opatření.
Ovlivňuje funkce:
  • Google Analytics - analytická návštěvnost
Personalizované cookies
Vypnuto Zapnuto
Personalizované cookies
Používáme rovněž soubory cookie a další technologie, abychom přizpůsobili náš obchod potřebám a zájmům našich zákazníků a připravili tak pro Vás výjimečné nákupní zkušenosti. Díky použití personalizovaných souborů cookie se můžeme vyvarovat vysvětlování nežádoucích informací, jako jsou neodpovídající doporučení výrobků nebo neužitečné mimořádné nabídky. Navíc nám používání personalizovaných souborů cookie umožňuje nabízet Vám dodatečné funkce, jako například doporučení výrobků přizpůsobených Vašim potřebám. 
Marketingové cookies
Vypnuto Zapnuto
Marketingové cookies
Marketingové (reklamní) cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Díky tomu můžeme vytvářet profily založené na Vašich zájmech, tak zvané pseudonymizované profily. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze pseudonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.
Ovlivňuje funkce:
  • Google Ads