Čištění vzduchotechniky rodinného domu

Často se setkáváme s dotazy klientů, jaký servis vyžaduje systém větrání s rekuperací do budoucna?

Dost často se Vám dostane vyhýbavá odpověď instalační firmy, protože mnoho domů, kde by už čištění proběhlo, není. My jsme již pár rodinných domů, které větrají s rekuperací „vyservisovali“, takže se můžeme podělit o naše zkušenosti a rady.

Celkový servis vyžaduje:

1) Čištění/výměny filtrů v jednotce (+případné předfiltrace např. na sání zemního výměníku)
2) Čištění jednotky a rekuperátoru
3) Čištění potrubí a vyústek

Správný návrh rekuperačního systému je klíčem k úspěchu:

Vše by mělo začít kvalitním návrhem, který na všechny tyto body myslí dopředu. Tzn. přístupnost jednotky a všech předfiltračních zařízení. Pohodlný přístup k potrubí na několika místech. Jako ideální se nám jeví systém plastového potrubí s vnějším průměrem 90 nebo 75 mm. Důvod je jednoduchý. Od rozvodného boxu až k vyústce je potrubí v jednom kuse bez spojů, tudíž snadno čistitelné všemi způsoby. Prostupy k vyústkám a velikost vyústek by měla být minimálně 125 mm. Stejnou velikost by měl mít i servisní otvor do rozvodného boxu. Jako nejméně vhodný typ potrubí pro čištění (mechanické i chemické) se jeví potrubí typu SONO, pokud nejde demontovat. Podobně doporučujeme, aby přístup ke všem tlumičům hluku byl snadno dostupný.

Interval čištění vzuchotechniky rodinného domu:

1) Čištění/výměny filtrů v jednotce (+případné předfiltrace- např. na sání zemního výměníku)

Interval je závislý na okolním prostředí a čistotě interiéru. Doporučujeme po prvním spuštění jednotky kontrolovat filtry v krátkých intervalech, je dost možné, že se na stavbě v jejím okolí vyskytuje více prašných hmot než normálně. Takže první kontrolu doporučujeme po měsíci. Podle stavu filtrů pak snadno odhadnete, kdy a v jakých ročních obdobích se filtry nejvíce zanáší. Na základě těchto zkušeností pak sami stanovíte interval výměny.
(filtry ke všem námi prodávaným jednotkám seženete na našem eshopu, za bezva ceny)

UPOZORNĚNÍ: Jednotku spouštějte až po dokončení všech stavebních prací, kdy je dům dokonale čistý!

2) Čištění jednotky a rekuperátoru

Servis těchto částí nechte raději na servisní organizaci. Doporučený interval je cca 6 let. Čistotu hadičky k odvodu kondenzátu nebo stav lopatek ventilátorů je u některých jednotek možné monitorovat bez rozebrání jednotky např. dírou při vytažení filtrů. Do rozebírání jednotky se ale opravdu sami nepouštějte. V jednotce jsou čidla a další elektronika náchylná na poškození.

Čištění rekuperátoru (luftuj.cz) Čištění jednotky (luftuj.cz) Lopataky ventilátoru po 11 let (luftuj.cz)

FOTO Z NAŠICH SERVISŮ: VLEVO-ČIŠTĚNÍ REKUPERÁTORU, UPROSTŘED-NĚKDY JE NEJLEPŠÍ VŠE KOLEM JEDNOTKY ZDEMONTOVAT, VPRAVO-STAV LOPAREK ODVODNÍHO VENTILÁTORU REKUPERAČNÍ JEDNOTKY PO 11 LETECH PROVOZU

3) Čištění potrubí a vyústek

Základním znakem zašpinění odvodního potrubí je šedý lem kolem vstupu vzduchu na vyústce. Nutně to neznamená, že potrubí musí být v havarijním stavu, ale je lepší systém zmonitorovat. Pokud jednotku nevypínáte je důležité zachovat odvodní potrubí čisté kvůli tlakovým ztrátám a možnosti poničení jednotky. Hygienicky lehké zněčištění tohoto potrubí není nijak závadné, neboť proud vzduchu míří z interiéru ven.
Přívodní potrubí je naopak nutné udržovat stále čisté. S tím souvisí hlavně péče o filtry v jednotce.
Podle našich zkušeností je dobré čistit potrubí v intervalu šesti let.

Odvodní potrubí po 11 letech (luftuj.cz) Mechanické čistění a demontáž je někdy nejefektivnější (luftuj.cz) Chemické čištění rekuperace (luftuj.cz)

FOTO Z NAŠICH SERVISŮ: VLEVO-CENTRÁLNÍ ODVODNÍ POTRUBÍ, UPROSTŘED-PO MECHANICKÉM VYČIŠTĚNÍ, VPRAVO-CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ ROZPRAŠOVÁNÍM

Typy a triky, jak udržet systém v čistotě:

1) Kuchyně: Bývá nejšpinavějším odvodním místem a to z jediného důvodu. Uživatelé zapomínají spouštět cirkulační digestoř, která odejímá tukové částice ze vzduchu. Ten se pak nalepí na potrubí a pochytá veškeré prachové částice. Navíc kuchyně bývá u většiny domků spojená s obývacím pokojem, kde bývá největší zdroj prachových částic - krb.

POUŽÍVEJTE DIGESTOŘ, POKUD SMAŽÍTE!

2) Otevírání oken v létě. Venku je krásně, děti běhají francouzskými okny sem a tam a vzduchotechnika je stále v provozu. Není pak divu, že odvodní vyústky berou vzduch nejen z čistého interiéru, ale nasávají vzduch plný pylu a dalších částic přímo z oken.
PŘI OTEVŘENÝCH OKNECH SNIŽTE VÝKON JEDNOTKY NA MINIMUM NEBO JI PRO TYTO CHVÍLE ÚPLNĚ VYPNĚTE!

3) MĚNTE FILTRY VČAS! Jednotka, která bojuje se „zabetonovanými“ filtry se může nenávratně poškodit. Její hodnota nebo cena její opravy je výrazně vyšší než pár set za nový filtr.

4) Docela se nám osvědčila filtrace přímo na odvodních vyústkách. Je ovšem nutné tyto filtry pravidelně kontrolovat. Ušetříte tím za čištění potrubí. Na našem eshopu můžete zakoupit i uhlíkový filtr do kuchyně.

5) Při montáži zemního výměníku nezapomeňtě na protažení kvalitního servisního lanka!

Čištění zemního výměníku z KG (luftuj.cz)

FOTO Z NAŠICH SERVISŮ: ZKOUŠKA PROPUSTNOSTI ZEMNÍHO VÝMĚNÍKU

Čištění vzduchotechniky si můžete objednat zde.

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím