Filtry a rekuperace v době pandemie COVID-19


Vzhledem k množícím se dotazům na toto téma přinášíme článek a jakési nasměrování v době nejistoty.

 

Filtry vs. koronavir SARS-CoV-2

Prakticky žádný běžný filtr pro vzduchotechniku nemůže zcela 100 % zachytit úplně všechny viry. Nicméně dle klasifikace vzduchových filtrů dle ČSN EN 1822:2010 můžeme vyčíst, jakou účinnost mají vyšší třídy filtrace a jestli by mohly proti koronaviru pomoci.

Pro lepší představu uvedeme příklad. Pokud vezmeme předpokládanou velikost viru 0,112 µm v expozici např. 10 000 ks těchto virů a použijeme filtr HEPA H13, projde čistě statisticky filtrem právě 5 virů. My ale možnou expozici neznáme a předpokládáme, že bude podstatně nižší, pak se jeví filtr HEPA jako velmi vhodný.

Filtry F7 zachycují částice o velikosti od 0,4 µm, tedy 4x větší než je samotný vir. Nicméně pokud se vir naváže ve vzduchu na prachové částice, tak filtry této třídy velmi jemný prach zastaví a vir alespoň zbrzdí. Proto je nutné filtr např. v rouškách měnit!

Obecně lze shrnout, že nějaká filtrace vždy lepší než žádná. Tzn. požití i filtrace F nebo G je lepší než nic.

 

Dbejte na hygienu při výměně filtrů!!! 

 

 

Systém větrání s rekuperací vs. koronavir SARS-CoV-2

Pokud máte pochyby o čistotě venkovního vzduchu a máte možnost si do rekuperačního systému zakomponovat právě HEPA filtr, musíte ho pro zachování jeho účinnosti nejlépe zatmelit nebo přilepit do filtračního boxu případně rámečku v místě filtru jednotky, dle situace. Toto opatření by ale měli řešit jen velmi ojedinělé případy instalovaných systémů nuceného větrání v rodinných domech příp. bytech. Příkladem takového případu může být např. nasávání vzduchu přímo z rušné ulice blízko zastávky MHD. Dalším možným opatřením může být úprava provozní doby jednotky v závislosti na možném nasávání škodlivého vzduchu.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nižší třídy filtrace jako G nebo F vir zachytí s ještě menší účinností a na omezenou dobu, než propadne, ale pro běžné instalace v rodinných domech, kde nehrozí nasátí infekčního vzduchu, tyto filtrace stačí a je to stále mnohem lepší než žádná filtrace a větrání okny.

Měli jsme dotaz jestli zvýšená násobnost větrání může tzv. naředit infekční vzduch v interiéru. Z logiky věci tomu tak je, díky tomu, že čerstvý přiváděný vzduch se nepotkává s odváděným, tak nehrozí riziko znečištění čerstvého vzduchu. Na druhou stranu zvýšená rychlost vzduchu může navýšit rychlost pohybu vzduchu přenášejících vir z místností v přetlaku (kancelář) do místností s podtlakem (chodba). Vše závisí na rozložení vyústek.

Ohledně větrání s rekuperací tedy doporučujeme větrat tak, jak jste větrali běžně s ohledem na vlhkost a koncentraci CO2.


Větrejte, ať nemáte zaprděný vzduch!

Hodně zdraví všem!

 

Poslouchejte nařízení vlády a hygieniků. Článek shrnuje pouze naše poznatky a jsou to nezávislá doporučení z pohledu vzduchotechniků. 

Nejsme epidemiologové, vědci ani lékaři.

 

zveřejneno 18.3.2020 - team Luftuj Ing. Tomáš Trávníček a Ing. Pavla Skalická

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím