Filtry pro rekuperaci

Smogová situace a polétavý prach?

Prach vzniká neustále.  Vzniká v interiéru, ale především v exteriéru. Prachové částice se nám celý život usazují v dýchacích cestách. Částice menší než 10 µm (PM10) se mohou usazovat v průduškách a způsobovat vážné zdravotní problémy.  Částice navíc často obsahují adsorbované karcinogenní sloučeniny. Inhalace PM10 poškozuje hlavně kardiovaskulární a plicní systém. Dlouhodobá expozice snižuje délku dožití a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. Může způsobovat chronickou bronchitidu a chronické plicní choroby. Znečištění prachovými částicemi v současnosti patří k hlavním problémům kvality ovzduší v České republice, na to reagovala nedávno i vláda se zpřísňujícím nařízením, které např. omezuje vjezd automobilů do měst.

V rámci projektu Clear Air For Europe provedla Holandská agentura pro hodnocení životního prostředí výzkum ve 30 velkých evropských městech. Z hlediska znečištění ovzduší prachem vyhodnotila jako nejhorší situaci v Praze. Ostravsko a Karvinsko jsou další oblasti, kde jsou limitní koncentrace často překračovány…

 

Prachové částice PM10 přitom zachytávají i ty nejzákladnější filtry (G4), které jsou obsaženy ve všech větracích jednotkách s rekuperací tepla!

Třídy filtrace aneb jaký filtr vybrat

G3+G4 účinné proti pylu a zvířenému prachu
F5+F6 málo účinné proti sazím, olejové mlze a tabákovému kouři a kouři z technologických procesů, částečně účinné proti výtrusům a bakteriím
F7 účinné proti bakteriím, výtrusům, částečně účinné proti sazím, olejové mlze, tabákovému kouři, kouři z technolog. provozů
F8+F9 velmi účinné proti sazím, olejové mlze, tabákovému kouři, kouři z technologických procesů, bakteriím

 

Srovnávací tabulka tříd filtrace podle různých norem:

Filtrace pro vzduchotechniku-třídy

Zdroj: http://www.elektrodesign.cz/web/cs/web/ke-stazeni/teorie-vztahy-vzorce

Obecně doporučujeme filtry G4. V případě pobytu alergika nebo astmatika doporučujeme rozšířit filtraci o další stupeň (nejčastěji F7). Pokud jednotka neumožňuje dvojí filtraci, předsazujeme speciální filtrační box, kde umísťujeme filtr G4 a jemnější filtr vkládáme do jednotky.
Pokud bojujete i s pachy lze použít i uhlíkový filtr, který podle typu znečištění ovšem může ale nemusí pomoci.

 

Výměna filtrů u rezidenčních rekuperačních jednotek

Všechny filtry v jednotce by se měly měnit přibližně každých 2-6 měsíců. Interval závisí na okolních podmínkách. Jednotka by měla být v trvalém provozu. Pokud nedochází k výměně vzduchu, na povrchu filtrů by se mohli množit mikrobi. Pokud by bylo zařízení odpojeno na delší dobu, pak je nutné filtry vyměnit. Některé typy jednotek mají funkci signalizace ochrany filtru.

Kde koupit filtry a kolik stojí?

Ke všem námi nabízeným větracím jednotkám s rekuperací tepla Vám nabízíme filtry a filtrační tkaniny. Filtrační tkaniny jsou vhodné do filtrboxů i do vzduchotechnických jednotek. V případě, že jste v našem výběru nenalezli Vámi hledaný produkt rádi Vám ho individuálně naceníme.

Mrknětě zde (https://www.luftuj.cz/filtry/)

Takto vypadají filtry po několika měsících použití, to vše by jste bez větrání rekuparační jednotkou s filtry mohli dýchat ve svém domě.
Vpravo pro porovnání nová čistá sada.

Výměna filtrů rekuperace

 

 

 

 

 

 

 

 

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím