Jaké potrubí pro rekuperační systém?

JAKÝ SYSTÉM VZDUCHOVODŮ (POTRUBNÍCH ROZVODŮ) ZVOLIT?

Materiál, hygiena (plísně, bakterie, …), tlakové ztráty, možnosti čištění, vedení hluku, přeslechy atd. jsou rozhodující faktory.

 

Na čem záleží …
Základním otázkou je jaký systém rekuperace zvolíte. Pokud pasivní, který vřele doporučujeme, pak potrubí pro přívod i odvod vzduchu můžete vést podlahou, stropem i stěnami.

 

V závislosti na tom, jaké máte prostorové možnosti stavby, se zvolí velikost potrubí a s tím související materiál. Dále záleží na Vašich požadavcích na hygienu, akustiku apod.

 

Množství materiálů pro vedení vzduchu v rodinných domech přibývá, proto jsme pro Vás připravili základní přehled, co od jednotlivých typů potrubí očekávat. Přehledová tabulka vyjadřuje naše osobní zkušenosti s jednotlivými materiály, které jsme posbírali během naší praxe.

 

 

Z výše uvedené tabulky je patrné, že současným lídrem v materiálech pro rozvody vzduchu v rodinných domech jsou dvouplášťová plastová potrubí s vnitřní hygienickou vložkou, která obsahuje aditiva. Díky těmto přísadám je ochrana nejen antibakteriální, protiplísňová, protiřasová a protihoubová, ale chrání také proti mikrobům a E. coli. Nové materiály jsou navíc antistatické.

 

Další rozdělení rozvodů potrubí pro rekuperaci pro přívod a odvod:

A) SYSTÉM PLASTOVÉHO POTRUBÍ VNĚJŠÍ DIMENZE 75 a 90 mm

B) VĚTVOVITÝ SYSTÉM - SPIRO, SONO, MULTIPLAST, ČTYŘHRANNÉ POZINK

 

A) SYSTÉM PLASTOVÉHO POTRUBÍ VNĚJŠÍ DIMENZE 75 a 90 mm

OZNAČUJE SE JAKO SYSTÉM S ROZDĚLOVAČEM NEBO HVĚZDICOVITÝ SYSTÉM

 

            

 

Od jednotky je veden vzduch do obývaných místností obvykle přes ohebný tlumič hluku  a potrubím SPIRO do rozdělovacího (=rozváděcího, distribučního) boxu. Tento distribuční box rozdělí vzduch do jednotlivých plastových potrubí s vnějším průměrem 75 mm nebo 90 mm.
Rozdělovací boxy vyrábíme na míru (ATYP) na základě počtu hadic a prostoru, ve kterém je box umístěn nebo použijeme sériově vyráběné boxy. Box obvykle obsahuje servisní otvor a antibakteriální hlukovou izolaci.  Díky řešení potrubí do tzv. hvězdice a hlukově pohltivému materiálu se hluk nešíří potrubím z místnosti do místnosti. Z pohledu servisu je box centrálním uzlem, ke kterému je nutný přístup pro čištění.

 

ROZDĚLOVACÍ BOX POZINK (ATYP NEBO SÉRIOVÁ VÝROBA):

 

 

ROZDĚLOVACÍ BOX Z MATERIÁLU ALP - TEPELNĚ IZOLOVANÝ (ATYP NEBO SÉRIOVÁ VÝROBA):

   
 

ROZDĚLOVACÍ BOX PLASTOVÝ (MODIFIKOVATELNÝ, SÉRIOVÁ VÝROBA):

 

 

 

Více o sytému 75 mm, 90 mm (plastové vzduchotechniCké potrubí)

Systém 75

Systém 90

 

Systém 75 a 90 mm je moderní flexibilní systém pro rozvody vzduchu, který používáme na našich montážích více než 8 let s následujícími výhodami:

  • Velmi jednoduchý návrh a rychlá montáž díky paprskovitě flexibilní struktuře nekonečného pokládání potrubí přímo z role – úspora cca 2/3 času potřebného na klasickou montáž z pevného potrubí.
  • Až o 50 % méně komponentů potřebných na montáž v porovnání s jinými systémy.
  • Vysoká tuhost potrubí kruhového tvaru (bezproblémové uloženi v betonu, vysoká odolnost proti mechanickému poškození).
  • Rychlé uvedení do provozu z důvodu minimálních nároků na zaregulování systému.
  • Rovnoměrná distribuce vzduchu.
  • Paprskovitý systém bez tvarovek umožňuje snadné čištění.
  • Max. průtok větví  pro základní návRh systému průměr 90 mm - 40 m3/hod, průměr 75 mm 30 m3/hod
  • Doporučená maximální délka potrubí 15 m (rovného).

 

Potrubí:  Oba dva průměry potrubí prodáváme v provedení HYGIENIC (barva zelená) a STANDARD (barva modrá), vhodný spíše pro odvodní vzduch.

Výhody potrubí HYGIENIC: Vnitřní stěna potrubí je opatřena antibakteriální, protiplísňovou a některé i antistatickou přímesí, čímž je zabezpečena hygienická ochrana proti bakteriím a plísním.

Potrubí velikosti 90 mm Vám přinese více vzduchu s nižší hlučností a menší tlakovou ztrátou. Ostatní parametry jsou shodné.

Potrubí 75 mm - Potrubí 90 mm

 

 

Plastové potrubí je obvykle zakončeno stropním boxem, do kterého se v druhé fázi instalace vloží distribuční element (vyústka).

 

Stropní boxy vybíráme podle:

- vhodnosti kotvení (do nosné konstrukce, ukotvení k sádrokartonu)

- potřebné délky tubusu (dle výšky instalační mezery)

- dle počtu připojených hadic (1-2-3)

Boxy prodáváme v provedení PLAST a POZINK, kovové boxy obvykle obsahují hlukovou vystélku.

Stropní boxy 90 mm - Stropní boxy 75 mm

 

 

 

 

 B) VĚTVOVITÝ SYSTÉM - SPIRO (SONO, MULTIPLAST, ČTYŘHRANNÉ POZINK)

SPIRO:

Jedná se o tradiční systém, kdy jsou 3m dlouhé SPIRO potrubí kráceny a spojovány systémem tvarovek s gumovým těsněním. Systém používáme u větších domů, kde trasy přesahují 15 m nebo tam, kde není instalační mezera pod stropem a potrubí je nutné schovat do kastlíků (falašné trámy).

 

Tento systém se často používá v průmyslu a jiných odvětvích, kde jsou žádány větší průtoky a průměry . Pro řešení větrání s rekuperací jeho obliba poslední dobou trochu klesá.

 

Problematické jsou tyto parametry, které často vedou ke změně systému na 75 mm nebo 90 mm:

- přeslechy (hluk se tímto systémem šíří nekontrolovaně z pokoje do pokoje, použití přeslechových tlumičů hluku je kvůli čištění a tlakovým ztrátám limitováno)
- vysoká zástavbová výška u kruhových průřezů /samotné potrubí má v rodinných domech průměr nejčastěji 125mm nebo 160 mm+ vyžaduje prostor pro kotvení a delší  tvarovky pro vyústky)
- nesnadné čištění u tohoto systému se obvykle tvarovky spojují s potrubím pomocí vrutů. Při čištění systému jsou pak tyto vruty zdrojem problémů. Navíc každý spoj zvyšuje riziko hromadění prachu apod. v potrubí.
- regulace - lze zajistit pomocí klapek, ke kterým ovšem je nutný přístup - tzn. servisní otvor (např.) ve stropě

 

Detailní informace

Systém SONO

využíváme minimálně např. pro flexibilní vedení v technické, kde se dá potrubí místo čištění vyměnit

 

SYSTÉM BÍLÝ PLAST /UNIPLAST, MULTIPLAST ATD./

využíváme někdy v kombinaci se SPIREM pro menší dimenze tvarovek

 

SYSTÉM ČTYŘHRANNÉHO POTRUBÍ:  na poptání

používáme ve velmi vyjmečných případech s nutností minimalizace výšky potrubí, obvykle do podlah

 

 

ČLÁNEK BYL AKTUALIZOVÁN 4.8.2020

Ing. Pavla Skalická

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím