Předehřev pro rekuperaci

LUFŤÁCI RADÍ …

JAK VYBRAT REKUPERAČNÍ JEDNOTKU – PŘEDEHŘEV ANO, ČI NE, CO JE TO PROTIMRAZOVÁ OCHRANA

Co se děje v zimě v rekuperační jednotce

Tzv. předehřev slouží k předehřátí venkovního vzduchu, který vstupuje do rekuperátoru. Problém se týká především diagonálních protiproudých výměníků, které mají vysokou účinnost. Jak bylo popsáno v předchozím článku, rekuperátor tvoří jemné, tvarované lamelky, kterými proudí jedním směrem chladný venkovní vzduch a druhým teplý, někdy i velmi vlhký, vzduch z interiéru. V normálním případě odváděný vzduch prohřeje celý rekuperátor. Předává tak teplo po celé délce výměníku. V zimním období dochází ke kondenzaci vodní páry na stěnách rekuperátoru, což ještě navyšuje účinnost rekuperace. Pokud je ovšem venkovní teplota dlouhodobě např. pod -5 °C a vnitřní 20 °C, pak se může stát, že odváděný vzduch nemá dostatečnou kapacitu prohřát rekuperátor po celé délce. Tím vzniká riziko, že vzniklý kondenzát může začít mrznout, navyšovat svůj objem a během chvíle nevratně zničí jemné lamelky rekuperátoru.

Protimrazová ochrana rekuperačních jednotek

Kvůli možnosti zamrznutí rekuperátoru jsou téměř všechny jednotky vybaveny tzv. protimrazovou ochranou. Ta monitoruje teploty na výfuku z jednotky a v případě snížení pod danou teplotu např. 2 °C spustí určitý typ ochrany. Každý výrobce řeší tento problém po svém.

A) Základním řešením protimrazové ochrany je vypnutí jednotky (např. EHR 140 Akor).

B) Některé jednotky vypnou na určitý čas sání do domu, tak aby odváděný vzduch rychle rozehřál rekuperátor. Pak se opět přepne do normálního režimu. Zástupcem jsou jednotky od společnosti 2VV.

C) Více sofistikovaným postupem je pouhé ponížení přívodu vůči odvodu. V určitých intervalech jednotky změří teplotu a podle toho buď o dalších 25 % sníží přívod, nebo naopak navýší a jednotka se vrací do normálu.

D) Zajímavým způsobem je použití směšování. Tímto řešením je známá např. jednotka EHR 280 AKOR nebo EHR 325 AKOR. V případě potřeby nenasává 100 % vzduchu z venku, ale část příchozího vzduchu je nasáváno tzv. pátým hrdlem jednotky. Problém může nastat v případě, že jednotka není umístěna v úplně čistém prostoru nebo prostoru, kde nesmí docházet k podtlaku (krb, plynové spotřebiče apod.). V celém domě tak vzniká podtlak.

Toto řešení lze pomocí MSK-AFP použít u všech jednotek bez předehřevu.

E) Posledním 100% účinným řešením je integrovaný předehřev vzduchu v jednotce nebo předehřev na sacím potrubí (země, voda, elektřina, …)

Jak funguje předehřev a jaké jsou typy předehřevů

Použitím jakéhokoliv funkčního typu předehřevu je zajištěno, že jednotka tzv. nepadá do módu protimrazové ochrany. Tzn., že pořád přivádí a odvádí takové množství vzduchu, které zrovna potřebujete.

1) Zemní výměník

je při správném provedení 100% efektivní. K zamyšlení je ovšem vhodnost podloží, velikost pozemku, vstupní investice, zvýšený příkon ventilátorů (které musí překonat vyšší tlakovou ztrátu), stránka hygieny a nutného servisu. Velkou výhodou je ovšem možnost „předchlazení“ sacího vzduchu v letním období.

2) Vodní výměník

se obvykle umisťuje na sací potrubí. Problémem je jeho možné zamrznutí a s tím spojená opatření. Takže se dostáváme do situace, kdy rázem řešíme již dvě protimrazové ochrany. To lze samozřejmě obejít použitím média s nižší teplotou trojného bodu. Výhodou je ekonomicky nižší spotřeba (využíváme hlavního zdroje vytápění pro rodinný dům, např. plyn nebo tepelné čerpadlo).

3) Elektrický ohřívač – INTEGROVANÝ v jednotce nebo POTRUBNÍ

Jsou nejčastějšími typy předehřevů rekuperačních jednotek vůbec. Výhodou integrovaného předehřevu je bezproblémová montáž bez jakýchkoliv omezení. Nevýhodou snad jen navýšení ceny jednotky. U potrubních ohřívačů je nutné dodržet bezpečnostní protipožární opatření, jako je např.: - před a za ohřívačem je nutné instalovat minimálně 0,5 m ocelového potrubí k zamezení kontaktu s hořlavými díly - použití čidla průtoku vzduchu nebo tlakového čidla pro blokování chodu ohřívače při poklesu průtoku, resp. rychlosti proudění pod povolenou mez.

Jistě Vás napadlo, jaký má smysl šetřit energii rekuperací a pak ohřívat vzduch elektrickým ohřívačem o výkonu 1,4 kW?

To je samozřejmě dobrá otázka, proto je dobré zvolit adekvátní ohřívač a v případě velmi nízkých teplot snížit výkon jednotky. Ohřívače jsou vyráběny tak, aby předehřívaly vzduch opravdu jen natolik, kolik je třeba, jsou proto plynule regulovány (0–100 %), takže pokud je venku teplota blízká 0 °C, pak je spotřeba opravdu minimální. Elektrické ohřívače jsou obvykle vybaveny topnými spirálami nebo tzv. PTC tělísky, které jsou podle našich zkušeností o něco ekonomičtější.

Obecně doporučujeme detailně prostudovat návod k Vámi vybrané jednotce a seznámit se s logikou protimrazové ochrany dané jednotky. V případě, že informace nejsou dostupné, tak nás prosím informujte a my to zkusíme vypátrat přímo u výrobce.

Pokud potřebujete osobní konzultaci, volejte nebo piště!

Potrubní elektrické předehřevy: ZDE

Jednotky s integrovaným předehřevem: VENUS, SAVE

Jednotky se směšovací klapkou: EHR 280 AKOR a EHR 325 AKOR

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím