Rekuperace a přímý odtah ze záchodove mísy

Napojení WC na odtah rekuperace

Na základě častých poptávek našich klientů, kteří chtějí napojit WC systémy odvětrání k rekuperaci, jsme pro vás připravili článek popisující toto řešení.

 

Nejrychlejší odvedení pachů z WC

Pokud plánujete realizovat WC pomocí tzv. Geberitu je nutno vybrat verzi s možností připojení odsávání zápachu ( např.  Duofix, Kombifix) nebo alternativně výrobek jiného výrobce s jiným značením. Na tyto sytémy se obvykle napojuje ventilátor a vzduch je odveden do exteriéru. Pokud však plánujete vetrání s rekuperací, lze tyto systémy spojit bez zbytečného dalšího otvoru do fasády a dalších zdrojů hluku v podobě ventilátoru.  Výsledkem je rychlé odvedení pachů přímo z WC.

V rámci systému větrání s rekuperací vedeného ve flexibilním systému 75 mm nebo 90 mm je ve stropě osazen odtahový ventil, který je obvykle dimenzován na odtah  20-30 m3/h vzduchu z místnosti. Na potrubí, které k němu vede se osadí odbočka, kterou jako atyp zboží vyrábíme na míru - vybírejte dle rozměru větracího potrubí:

Odbočka pro flexibilní potrubí 90 mm - Luftuj.cz

Odbočka pro flexibilní potrubí 75 mm - Luftuj.cz

 

Z této odbočky povedete flexi potrubí co nejblíže k odsávací odbočce z mísy WC. K tomu lze využít prodloužení obezdívky WC.  Větrací flexi potrubí dále zredukujete na průměr potrubí HT40 další naší tvarovkou z našeho eshopu:

Přechod odvětrání WC HT 40 (geberit) na rekuperaci - ATYP - Luftuj.cz

 

Pokud má váš WC systém jiný rozměr než HT 40, doplníte o další redukci systému HT.

 

Pro velké kutily se nabízí řešení, že si těsně před zredukováním na HT40 nasadíte na flexi potrubí ještě klapku na uzavíraní odtahu vzduchu, aby se záchod nevysoušel při delším nepoužívání a nezapomenete udělat servisní otvor nebo vytáhnete ovládání klapky do místnosti pomocí nějaké hřídelky. Verzi se servopohonem momentálně testujeme.

Ruční regulační klapka na DN90 mm - Luftuj.cz

Ruční regulační klapka na DN75 mm - Luftuj.cz

 

Výhodou celého řešení obecně je, že vyvětráte záchod efektivněji než běžně jen s odtahovým ventilem a přitom stále budete rekuperovat teplo.

 

Jak může vypadat návrh řešení s odtahem se můžete podívat níže (Obr. 1) a stejně tak na obrázek sestavení od flexi potrubí k WC (Obr. 2).


Odtah z WC s odbočkou

Obr. 1 Odtah z WC s odbočkou před ventilem

 

 

Napojení WC na rekuperaci

Obr. 2 Příklad sestavení připojení odtahu vzduchu z WC

 

 

Zveřejněno dne 25.5.2021, autoři článku Ing. Tomáš Trávníček a Ing. Pavla Skalická

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím