Rekuperace vs. klimatizace

Větrání s rekuperací vs. klimatizace

 

Začněme vysvětlením pojmu klimatizace a rozdílnostmi od větrání s rekuperací tepla.

 

Rozdíl mezi klimatizací a pasivním větráním s rekuperací je především v úpravě vzduchu. Pokud použijeme pojem klimatizace tak přiváděný vzduch je upraven a to obvykle jak změnou teploty, tak možností změnit vlhkost.

 

To lze provádět i při větrání se zpětným ziskem tepla (rekuperací), ale při absenci dalšího výměníku je změna teploty přiváděného vzduchu jen v moci fyziky a vstupních podmínek. Chladnější nebo teplejší vzduch libovolné teploty do domu pomocí pootočení žádného kolečka na ovladači při rekuperaci nedostaneme. Vždy se budeme pohybovat v limitech venkovní a vnitřní teploty.

 

Pojem klimatizace je často laickou veřejností vnímán jako prvek, který přivádí i čerstvý vzduch. To ovšem je především u rezidenčního větrání zásadní omyl. Tzv. splitové jednotky pouze upravují teplotu vnitřního vzduchu, ale venkovní vzduch nepřivádějí.

 

Vše souvisí především s velmi  nízkou hodnotou tepelné kapacity vzduchu. Tam, kde je možné vést malinkou hadičkou velmi tiše vysokým průtokem několik kW tepla nebo chladu pomocí vody/chladiva, by muselo být potrubí vedoucí vzduch několikanásobně větší a navíc s velkými problémy s hlukem, tlakovými ztrátami a tepelnou izolací. Asi je každému jasné, že u průmyslových provozů to není problém ale u bytů nebo rodinných domů je to toto řešení není zcela vhodné.

 

Měrná tepelná kapacita (0 °C):
Vzduch: 1,01 kJ/kg.K
Voda: 4,18 kJ/kg.K

 

Porovnání potřebné velikosti potrubí pro přenos stejného množství tepla a chladu různých médií:

Porovnání potrubí


Vzhledem k požadavkům na zvýšený komfort především v letních měsících se setkáváme s velkým množstvím poptávek na kombinaci systému rekuperace a klimatizace.

Nabízíme Vám proto tyto možnosti řešení:

 

1) Pasivní rekuperace + tepelné čerpadlo vzduch-vzduch (split) – oba systémy jsou nainstalovány samostatně.

Systém rekuperace pomáhá rychlejší distribuci tepla/chladu po domě. Jedná se o systém, který lze využít nejen v extrémech venkovních teplot, ale klimatizace lze použít pro vytápění v přechodném období, kdy není vhodné zapínat primární zdroj tepla (např. podlahové vytápění nebo aktivovat radiátory). Tento systém umožňuje ohřátí i dochlazení interiéru ve velmi krátkém čase. Nutností je však u rodinných domů instalace několika vnitřních jednotek, doporučujeme minimálně jeden split 3-5kW na každé podlaží.
Rozvody klimatizace by měly kalkulovat s pozicí vnitřních klima jednotek, aby nasávaný vzduch neměl příliš nízkou teplotu a nedocházelo ke kondenzaci.

 

2) Pasivní rekuperace + vodní výměník tepla (zdroj např. tepelné čerpadlo (x)-voda)

Vodní výměník je osazen za rekuperační jednotkou na potrubí přívodního vzduchu (před rozdělovačem). Výměník je napojen na zdroj tepla/chladu otopné soustavy (pro chlazení lze využít pouze pokud máte tepelné čerpadlo s možností reverzního chodu). U tohoto řešení je nutné zajistit regulaci teploty vody tak, aby teplota vzduchu nebyla příliš nízká nebo vysoká a opět nehrozila kondenzace vodní páry v potrubí/na potrubí nebo poškození plastového potrubí (regulaci obvykle zajišťuje profese vytápění). Rekuperační jednotky s lepšími možnostmi regulace dokáží ovládat směšovací uzel apod. Obvykle ovšem postačí tradiční ventil/hlavice s dostatečným rozsahem teplot.
Jako výměník doporučujeme použít spíše chladič než ohřívač. Sice bude výkon při vytápění o něco nižší, ale chladiče mají odvod kondenzátu, které ohřívače postrádají.

 

3) Řešení 2) + CIRKULACE

Řešení popsané v bodě 2) lze zefektivnit tím, že se využijete cirkulace vzduchu.
U většiny rekuperačních jednotek pro RD obsahuje přívodní vzduch 100 % venkovního vzduchu. Existují však i jednotky, které dokáží část vnitřního vzduchu (z čistých místností) využít, upravit teplotu a smísit jen s potřebným množstvím venkovního čerstvého sacího vzduchu. Dle možnosti řízení rekuperačních jednotek pak směšování probíhá trvale nebo se čerstvý vzduch dodává jen intervalově (např. jen 10´ za hodinu).

U řešení 2) a 3) již nastává problém s poměrně malým množstvím kW, které dokáže systém pomocí vzduchu přenést. S tím je spojena potřeba většího množství potrubí, tepelné izolace, eliminace hlučností atd.


Dále je nutné připomenout fakt, že přívodní vyústka pro teplovzdušné vytápění by měla být z hlediska distribuce vzduchu spíše u podlahy, ale při režimu chlazení naopak pod stropem. Obvykle se volí varianta strop.

JEDNOTKY S MOŽNOSTÍ CIRKULACE:

DUPLEX S REGULACÍ RD5 (nutno doplnit o propojení sácí a odpadní větvě + regulační klapky a servopohony)

JEDNOTKY DUPLEX RA5, RB5, RK5

JABLOTRON FUTURA

 

4) Aktivní rekuperační jednotky s venkovním jednotkou

Jsou to jednotky obvykle s možností cirkulace vnitřního vzduchu, které mají integrovaný výměník a lze je napojit na zdroj tepla/chladu (venkovní kondenzační jednotka), s kterým na přímo komunikují.
Jednotky mají obvykle 5 hrdel. 5. hrdlo slouží obvykle pro odvod tzv. cirkulačního vzduchu. Nutno podotknout, že se jedná o poměrně drahý systém s malým množstvím přenášeného množství kW tepla/chladu, ale je kompletně regulovatelný, takže vše lze ovládat z jednoho ovladače.

JEDNOTKY DUPLEX RA5, RB5, RK5 + DOOBJEDNAT VENKOVNÍ ČÁST, VÝMĚNÍKY ATD.

JABLOTRON FUTURA + modul CoolBreeze

 

5) Aktivní rekuperační jednotky bez venkovní jednotky

U těchto jednotek si nejsme jisti, zda tyto jednotky, lze ještě označovat za rekuperační. Využívají sice odpadního tepla, ale pro jeho využití používají celoročně poměrně velké množství energie na chod tepelného čerpadla. Nemají totiž rekuperační výměník (rekuperátor). Systém obvykle není dostačující pro kvalitní chlazení ani vytápění je drahý a má vysokou spotřebu. Tento systém proto našim klientům obvykle nemontujeme.

 

 

6) Zemní výměník na sání

Toto řešení se neřadí mezi nemechanické systémy, kterými lze regulovat teplotu. Limity teplot jsou opět dány pouze přírodními podmínkami. Pro toto řešení je nutná konzultace s projektantem, který určí, zda je hornina vhodná. Dále je nutné pracovat s jistotou vzniku kondenzátu v potrubí pod zemí, čistitelností systému atd. Pro systémy se zemním výměníkem doporučujeme osadit i klasické sání nad úrovní terénu (na stěně).

 

Autor: Ing. Pavla Zavoralová, Luftuj s.r.o.
Editováno dne: 01/02/2018
Doplněno:
30/03/2020
29/05/2018

 

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím