Sání a výfuk rekuperace

Varianty sání a výfuku rekuperace


V článku si rozebereme, jak řešíme na základě naší praxe sání venkovního vzduchu a  výfuk odpadního vzduchu u pasivních větracích systémů s rekuperací pro rodinné domy a byty a na co si dát při návrhu a realizaci pozor.

 

Byť se tato část VZT systému zdá jako jednoduchá, jednoznačná nebo zcela bezproblémová, opak je pravdou. V sání venkovního vzduchu a výfuku odpadního vzduchu ven vznikají horší podmínky s rizikem vzniku kondenzátu a s tím spojených rizik. Je to dáno tím, že má sací nebo výfukový vzduch největší rozdíl teplot vůči okolnímu prostředí. Dalším stejně důležitým faktorem v dané situaci je vlhkost uvnitř nebo vně potrubí.

 

Jak by mělo vypadat bezproblémové řešení?

Optimální je , když je potrubí vedené v tepelné obálce budovy (stejně jako přívodní a odvodní rozvody). Tzn. ideální je mít technické místnost situovanou u S nebo SV exteriérové stěny. V technické místnosti s pokojovou teplotou mít rekuperační jednotku.

 

Vzdálenost vyústění sání a výfuku by měla být v rozestupu min 1,5 m, optimálně více než 3 m od sebe pokud je potrubí vyústěno do jedné stěny. Vhodné je i tzv. řešení „přes roh“.

 

Rozvody, které vedou výfukovaný a nasávaný vzduch, je v tomto případě vhodné provést kompletně v systému EPE . Pokud je nutné vést potrubí ve větším průměru (nad 180 mm), pak doporučujeme SPIRO provedení. Toto potrubí a všechny tvarovky je potřeba důkladně tepelně izolovat např. kaučukovou izolací.

 

Součástí obou potrubí by měla být zpětná klapka, buď motýlková (levnější řešení) nebo uzavírací se servopohonem na sání (dražší řešení). Klapka je důležitá pokud se systém vypne např. V důsledku výpadku elektřiny.

 

Dražší řešení s uzavírací klapkou používáme jen v těchto případech:
- předpoklad silného větru ve směru kolmo na sací mřížku
- předpoklad pravidelného dlouhodobého vypínání systému (např. rekreační objekty)

 

Zakončení tohoto potrubí na fasádě řešíme např. mřížkou WFK, která se na fasádu buď přilepí nebo přišroubuje. Druhou variantou je i výfukový kus VKF, který zároveň řeší problém s odkapem kondenzátu nebo dešťové vody dále od fasády a spáduje se od fasády dolů – jeho ne/použití může být pro někoho i otázka průmyslovějšího vzhledu. Je použitelný na výfuk i sání.

 


Kdy mohou nastat nebo nastanou problémy?

1) výfuk nevytápěným prostorem

Ty nastanou, pokud musíte vést potrubí s vyfukovaným vzduchem nevytápěným prostorem, a to v prostředí blízkém venkovním klimatickým podmínkám. Největším problémem je vedení půdním prostorem nad izolací, kde je v zimním období velmi nízká teplota a vyfukovaný vlhký (pokud zrovna dochází v rekuperátoru ke kondenzaci, tak 100% vlhký) vzduch začne díky výše položenému rosnému bodu kondenzovat na stěnách potrubí.

Potrubí může být izolované jakkoliv, ale pokud neexistuje nic, co by mu z vnějšku dodalo teplo, tento jev nastane. V tomto případě je nutné rozvod co nejvíce zjednodušit a vyspádovat buď směrem k venkovní mřížce nebo zpět směrem k jednotce, kde je nutné nad hrdlem výfuku z jednotky osadit kondenzační kus s odvodem kondenzátu do odpadu. Kondenzát nesmí stékat do jednotky!

Takto se musí postupovat ve všech dalších možných případech, když není jisté, jaká bude teplota v okolí potrubí a jaká teplota s vlhkostí uvnitř potrubí. Tyto problémy a jejich intenzita je závislá na konkrétní situaci a také aktuálních klimatických podmínkách.

 


2) nedostatečná vzdálenost mřížek pro sání a výfuk

Co se týká rozmístění sání a výfuku, tak je velmi problematické umístění blízko vedle sebe, kdy bude velmi často docházet k nasávání odpadního vzduchu. Pokud to už musí být takto řešeno, pak musí být sání umístěno na západnější stranu než výfuk, protože většinu roku proudí vzduch od západu a pokud by byl výfuk západněji, byl by často odpadní vzduch sfouknut do sání. Pro ilustraci viz obrázek.

 

Pozn. Výše uvedené bude platit v případě, že se radikálně nepřibrzdí Golfský proud.

 

Nejlépe lze malý prostor pro sání s výfukem vyřešit tím, že se výfuk vyvede střechou pomocí výfukové hlavice např. HR-WTW. U tohoto řešení nesmíme opět zapomenout na kondenzační kus s odvodem kondenzátu nad jednotkou

 

Krajním řešením, kdy už to nejde jinak, je potom použití kombinované mřížky např. CVVX, kdy se výfuk nasadí na kolmý směr od stěny a sání na směr po stěně.

 

Naprosto nevhodným m řešením je také nasávání vzduchu na střeše, kdy by se v létě nasával horký vzduch z rozpálené střechy a hrozilo by nasávání např. Pachů z odvětrání kanalizace či splodin z komínů.

 

 

Jak jsme psali na začátku článku, při dodržení určitých zásad a pravidel bude tato část VZT systému bezproblémová, ale vyplatí se nešetřit.

 

Publikováno dne 19.8.2020,

Autoři článku: Ing. Tomáš Trávníček, Ing. Pavla Skalická - Luftuj s.r.o.

 

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím