Komponenty

Informace o materiálech používaných při montážích rekuperace v RD

 

Níže je uveden popis materiálů a systémů, které jsme Vám pravděpodobně navrhli v rámci cenové nabídky. V případě, že máte zájem o jinou alternativu (jiný typ elementu), tak nás prosím kontaktujte před objednáním, abychom posoudili kompatibilitu.

Nejedná se vždy o nejlevnější řešení, ale podle našich zkušeností je u některých prvků systému lepší zvolit kvalitnější materiál. Všechny uvedené materiály máme vyzkoušené, a proto Vám je můžeme vřele doporučit.

Sání a výfuk:

"Sání z fasády" znamená, že na externí stěně budete mít umístěnu mřížku. Nejčastějším typem je mřížka WFK, z šedého plastu. Další alternativou je pozice mřížky v podbití. Ostatní mřížky si můžete prohlédnout zde. V případě že v návrhu je uveden výfuk do střechy, doporučujeme osadit některou z těchto výfukových hlavic.

 

Zpětná klapka slouží k zabránění vniknutí venkovního vzduchu do potrubí a tím i do jednotky v případě, že je jednotka vypnuta. Vzhledem k tomu, že je systém navržen pro celoroční větrání a spotřeba jednotky je na nejnižší stupeň rychlosti obvykle okolo 30 W jedná se pouze o krizové řešení pro případ výpadku proudu nebo odstávky systému z jiného důvodu. Výhodou zpětné klapky je, že ji lze osadit do potrubí hned u exteriérové zdi. Navrženou zpětnou klapkou je pravděpodobně klapka RSKT.

 

Alternativním řešením je použití klapky a servopohonu s havarijní funkcí (při výpadku proudu). Toto řešení doporučujeme klientům tam, kde je orientace sací mřížky proti návětrné straně domu. Pokud je klapka uzavřena mechanicky servopohonem nebo jen pružinou (u varianty zpětné klapky) je rychlost promrzání a únik tepla přes tuto část téměř stejný, protože obě klapky jsou vyrobeny ze stejného materiálu. Pro klapku a servopohon je nutná příprava elektroinstalace a 50 cm prostoru na sací větvi. U tohoto řešení používáme servopohony na 24V a 220V.

 

Kondenzační kus se instaluje na výfukové větvi, vždy pokud jde přes nevytápěný prostor.

 

Potrubí EPP (HR-WTW) i přes jeho vysokou cenu jej výrazně doporučujeme. Díky svým izolačním i mechanickým schopnostem je ideální jak pro prostup přes zeď, tak pro vedení sací a výfukové větve v interiéru. Použitím tohoto materiálu nevznikají tepelné mosty v konstrukci a minimalizuje se vznik kondenzátu. Díky speciálním spojkám je i napojení kolen a spojení dvou potrubí naprosto bez chyb.
Více o tomto typu potrubí naleznete zde.
Pokud je sací nebo výfuková větev většího průměru než 180mm, pak používáme systém SPIRO s tvarovkami s těsněním a kvalitní kaučukovou izolaci.

Přívod a odvod:

Pro tuto část systému používáme nejčastěji hvězdicový systém s plastovými hadicemi o průměru 75 mm (v opodstatnělých případech v systému 90 mm).

Schéma hvězdicového systému

O této problematice jsme napsali článek, přečíst si ho můžete zde.

 

Mezi rozdělovacím boxem a jednotkou vedeme snadno čistitelné potrubí SPIRO nebo MULTIPLAST (průměr 160 nebo 125). Potrubí SPIRO spojujeme tvarovkami s těsněním. Na přívodu a obvykle i odvodu je osazen tlumič hluku SONOEXTRA, s kterým máme v oblasti rezidenčního větrání momentálně nejlepší zkušenosti.
Flexibilní potrubí s hlinkovou vložkou (např. SONO nebo SEMIVAC) používáme pouze tam, kde je dobrý přístup pro případnou výměnu nebo nelze rozvod řešit jinak (toto potrubí nelze kvalitně vyčistit).

 

 

Rozdělovací box obvykle vyrábíme vlastní ATYP box z pozinku na základě individuálních potřeb klienta. Box obsahuje potřebný počet hrdel, kvalitní antibakteriální hlukovou izolaci a servisní otvor. V případě instalací, kde lze použít sériově vyráběné boxy, tak používáme boxy ROZ-EPP , OVA nebo MAT. K rozdělovacím boxům je nutné zanechat přístup pro budoucí čištění systému!!! Tzn. většinou servisní otvor v SDK, přístup do podlahy apod.-PŘÍSTUP K SERVISNÍM/REVIZNÍM OTVORŮM ZAJIŠŤUJE INVESTOR!

 

Z rozdělovacího boxu putuje vzduch přes plastové flexibilní potrubí MAT STANDARD 75, které je bez jakýchkoliv spojů a na vnitřní straně téměř dokonale hladké. Alternativně lze použít typ MAT HYGIENIC, které vřele doporučujeme kvůli jeho antibakteriálním a protiplísňovým aditivům-toto potrubí však není v standardní cenové nabídce-nutno vyžádat.

 

Stropních boxů, do kterých se vkládá talířový ventil, používáme několik. V závislosti na skladbě stropu a výšce podhledu. Nejčastěji používáme boxy OVA nebo box GTX.

 

Talířové ventily používáme bílé plastové do stropu nejčastěji typ IT. Pokud je proud vzduchu nutné směrovat nebo klient chce zajímavější prvkem nabízíme čtvercový směrovatelný ventil BDOP. Pokud je vyústka ve stěně a má požadvek na delší dosah, doporučujeme dýzu Aerys s bezkonkurenčne nejlepším poměrem cena x výkon x vzhled. Pokud si potrpíte na zajímavý design, jsme pro vás schopni zajistit jakýkoliv typ vyústky a to např. skleněné ventily čtverec nebo kruh, textilních, barvami hrajicíh vyústek , elegantní lineární štěrbiny nebo např. nerez vyústky DVI. Základní výběr naleznete zde.

 

Pokud budeme vzduch přivádět z podlahy, máte v nabídce začleněny podlahové mřřížky PME. Vybírat však můžete z několika dalších variant se vzhledem elox, několika variant dřeva, mosazi apod. Vybírejte zde, cenový rozdíl Vám přepočítáme.

 

Pokud se Vám líbí jakýkoliv jiný komponent, který není v nabídce, stačí poptat a rádi Vám jej naceníme, pokud uznáme jeho technický charakter za způsobilý!

 

Napište nám na: info@luftuj.cz

 

 

V případě, že jsme pro Vás zvolili systém 90 mm většina prvků je stejných, systém řešení se většinou liší jen velikostí.

Speciální prvky sysétému 90mm naleznete zde.

 

 

EDITOVÁNO 29/12/2017

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím