Centrální vysavač-proč?

Centrální vysavač - módní trend nebo užitečný pomocník?

(tento článek vyšel v měsíčníku Vaše6)

Možná už jste o tomto druhu zařízení slyšeli, možná ještě ne. V záplavě nových technologií, které jsou dnes instalovány do nových nebo rekonstruovaných domů a bytů byste ale jistě neměli zapomenout na věc, která sice nesníží spotřebu energie vaší domácnosti, ale jednoduše vám usnadní všední činnost, jakou je uklízení.

Přáním snad každého je mít čistý a zdravý domov s minimální pracností při úklidu. Princip centrálního vysavače je velmi jednoduchý. Centrální vysavač (umístěný např. v technické místnosti nebo garáži) je napojen na rozvod potrubí, které je rozvedeno k vysavačovým zásuvkám. Zásuvky jsou rozmístěny tak, aby nejčastěji 9 m dlouhá hadice dosáhla všude tam, kde je potřeba. Stačí pouhé zasunutí této lehoučké hadice do vysavačové zásuvky a veškeré vysáté nečistoty mizí potrubím mimo uklízené prostory. V jednotce (centrálním vysavači) je vzduch přefiltrován a vyfouknut ven mimo dům. Máte tedy jistotu, že nečistoty, prach, bakterie a roztoči jsou po vysátí odvedeny mimo obytné prostory a už se na rozdíl od přenosného vysavače nikdy nevrátí zpět. Jedná se o jediný úklidový systém, který garantuje 100% efektivitu filtrace i těch nejjemnějších částic bez nutnosti dokazování kvality filtrů.

Mezi hlavní výhody centrálního vysávání patří:
-tichý provoz (jednotka hučí mimo obytný prostor)
-hygiena (jistota, že veškerý nasátý vzduch s nečistotami je odveden pryč)
-životnost zařízení, která je v podstatě neomezená
-bezúdržbový provoz (většina vysavačů je vybavena cyklónovou filtrací, takže většinou omyvatelné filtry je potřeba čistit ve velmi dlouhých intervalech)
-snadná obsluha (bez vláčení vysavače a elektrické šnůry)
-vysoký sací výkon s možností regulace přímo na rukojeti
-možnost využití štěrbinových zásuvek (oceníte např. v kuchyni)

Jak vybrat správný vysavač

Srdcem systému je samozřejmě vysavač (někdy nazývaný také jako sací jednotka nebo agregát). Výběr vysavače se řídí především jeho sacím výkonem, který musí zabezpečit dostatečný podtlak ve všech zásuvkách. Důležitou roli hraje tedy délka rozvodů a jejich trasa. S tím, kde rozmístit stěnové a štěrbinové zásuvky, kudy vést rozvody atd., vám poradí prodejce centrálního vysavače. Při výběru samotné jednotky dbejte především na kvalitu provedení (vysavač by vám měl sloužit celý život). Vždy upřednostněte kov před plastem. Velikost odpadní nádoby na hrubý odpad určuje, jak často ji budete muset vyprazdňovat. Při výběru ovládání většinou rozhoduje cena. Signalizace na rukojeti hadice by vám měla především nahlásit nutnost servisu a stupeň výkonu, kterou můžete snadno měnit (oceníte např. při změně vysávaného povrchu).

Instalace a komponenty systému
Správná instalace rozvodů je klíčem k tomu, aby vám vysavač správně sloužil. Tradiční plastové rozvody, které musely být lepeny a spojovány rozlišnými tvarovkami jsou dnes minulostí. Nahrazují je flexibilní rozvody (tzv. FLEXI systém - vyrábí Variovac). Z role odmotáte tolik potrubí, kolik jen potřebujete a natvarujete tak, jak zrovna potřebujete. Systém zároveň zachovává minimální povolený ohyb tak, aby nedošlo k ucpání nečistot v nějakém místě. Díky této novince lze na základě dobrého návrhu nainstalovat velmi rychle a bez chyb celý potrubní systém i bez přítomnosti odborníka, protože netěsnosti v podobě špatných spojů jsou vyloučeny.

Kde se centrální vysavač uplatní

Centrální vysavač je vhodné používat téměř ve všech typech budov a provozů. Tento typ vysávání se uplatní v chatkách, karavanech (k dispozici jsou i verze na 24 V), bytech, rodinných domech, hotelech, administrativních budovách i v průmyslu.

Centrální vysavač je užitečným pomocníkem.

Tichý provoz je jednou z velkých výhod centrálního vysavače.

Štěrbinu VAC PAN na podlaze nebo v šuplíku pod linkou ocení každá domácnost.

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím