Příklad montáže rozvodů potrubí rekuperace v RD svépomocí

Montáž potrubí rekuperace svépomocí

 

Přemýšlíte o realizaci systému větrání s rekuperací nebo už jste rozhodnutí a zjišťujete si informace o realizaci? V tomto článku bych Vám rád přiblížil jak zvládnout realizaci svépomocí.

 

Mnoho klientů by rádo montovalo svépomocí, ale zprvu se může zdát vše moc složité a může Vás to odradit. Na konci článku byste měli mít představu, co všechno realizace svépomocí obnáší a jak vše zvládnout bez komplikací.

 

Půjdeme postupně. 

I. Jak začít

 

Pokud plánujete montáž systému rekuperace svépomocí, je důležité se správně připravit. I na zručného člověka, který si chce většinu systému namontovat sám, může čekat mnoho úskalí. To platí i pro zkušeného montážníka, a proto je potřeba se ještě před samotnou montáží důkladně připravit.

 

Montovat by se samozřejmě vždy mělo podle správných podkladů. K tomu může sloužit např. náš bezplatný návrh nebo placený autorizovaný projekt, ten poskytujeme také. V návrhu/projektu jsou uvedené trasy potrubí, umístění vyústění, rekuperační jednotky a hlavně je systém navržený tak, aby byl funkční. Velmi důležitý je i výběr rekuperační jednotky. Ta musí zvládat navržené průtoky vzduchu a měla by mít výkonovou rezervu (tzn. pro průtok 240 m3/h by měla jednotka zvládat alespoň 300 m3/h). Typ rekuperační jednotky ovlivní také vedení potrubí od jednotky a jeho průměr.

U kontroly tras, je nutné dát si pozor především na výšku instalační mezery, v které potrubí povede. Pak kolize s překlady, průvlaky a železobetonovými věnci. Důležité je i promyslet skladby stropů a střechy tak, aby veškeré potrubí kromě sání (exteriér-jednotka) bylo nejen uvnitř tepelné obálky, ale i vzduchotěsné obálky (parotěsná vrstva apod.). Potrubí je třeba kotvit a to do nosné nebo pomocné konstrukce (nelze jen položit na rastry sádrokartonu apod.) O problematice skladeb jsme napsali článek zde.

 

 

 

Zkrátka každá stavba je jiná a vyžaduje jiné provedení systému. S tím Vám rádi poradíme.

 

Jakmile máte návrh/projekt, na kterém jste se s technikem shodli, technik Vám může vypracovat soupis materiálu a cenovou nabídku. Díky tomu máte přesnou představu o typech komponentů, jejich materiálech a ceně rozvodů. Soupis samozřejmě nemusí být na 100 % přesný (situace na stavbě bývá často trochu jiná, než je patrné z půdorysů a řezů), proto doporučuji si ještě trasy potrubí na samotné stavbě přeměřit a případně soupis s technikem upravit.

 

Nyní už máte plánek, podle kterého můžete montovat a víte s jakým materiálem budete pracovat. Teď si můžete na stavbě začít připravovat prostupy, kótovat trasy potrubí a jejich případných tvarovek. Pokud budete mít správnou přípravu, nemůže Vás při montáži nic zaskočit, alespoň doufám :-)

 

Jste ve fázi, kdy Vám na stavbu dorazil materiál. Stojí před Vámi řada krabic, které jsou plné různých dílů a desítky metrů potrubí. To Vás samozřejmě nemůže zaskočit, protože máte zvládnutou přípravu a o každém komponentu víte přesně k čemu slouží a jak se montuje (pokud ještě tápete, zeptejte se technika). Teď už Vás čeká jenom samotná montáž, která pro Vás bude jako skládat stavebnici podle návodu.

 

Samozřejmě si můžete říkat, že vše zní nějak moc jednoduše a v praxi to může být jinak, proto si v další části článku projdeme, jak to tedy v praxi opravdu bývá. Ukážeme si to na konkrétní montáží, kterou jsme nedávnou realizovali.

 

II. Montáž v praxi

 

Abych Vás uvedl do obrazu, tato montáž byla opravdu typická montáž systému rekuperace do RD typu bungalov. Použité byly typické komponenty pro montáž tohoto typu (s komponenty Vás seznámím níže).

Montážníci, kteří na stavbu přijeli, byli v podstatě ve stejné situaci, jako budete vy. Přijeli na stavbu a měli k dispozici plánek, materiál a na telefonu technika, který systém navrhoval.

 

Montážníci začali nejprve kontrolou materiálu, aby se ujistili, že jim nic nechybí. Poté začali měřit. Zakreslili si umístění jednotky a pozice hrdel. Důležité pro ně bylo následující:

- Do jakého typu stropu budou kotvit (více o tomto tématu v článku ZDE).

- Kde má jednotka přístup k regulaci a kudy povedou kabely.

- Kde má jednotka napojení odvodu kondenzátu a kudy odvod povede.

- Jestli se nedostanou do kolize s vedením ostatních profesí (odpady, elektro, topení atd.)

- Přístup k filtrům jednotky a servisní přístup.

 

 

 

 

Následně začali s přípravou potrubí pro sání a výfuk. Používali izolované potrubí EPE 160, které je dodáváno v troubách po 2 metrech. Potrubí není flexibilní, ale díky své pružnosti dovolí mírnou nepřesnost měření a dá se řezat obyčejným zalamovacím nožem. Konkurenční systém k EPE je např. ADURO. Jejich porovnání naleznete v článcích zde:

Potrubí pro sání a výfuk: EPE nebo ADURO část 1

Potrubí pro sání a výfuk: EPE nebo ADURO část 2

 

EPE systém má kolena s rádiusy 90° a 45°, díky tomu mohou tyto kolena kombinovat. Ideální je však použití co nejméně ostrých úhlů, proto, pokud to je možné, používáme radši 45°. Veškeré spojování potrubí je pomocí systémových vsuvek a kotvení pomocí systémových držáků. Při kotvení potrubí EPE je nutné dávat pozor na vzdálenosti držáků, pokud je vzdálenost kotvení delší než 1,5 m, má EPE tendenci se prověšovat. Kotvěte tedy vždy s ohledem na tento jev. Jak si můžete všimnout na fotkách, jakmile dostali potrubí ven, nechali mírnou rezervu v délce a vsunuli dovnitř zpětné klapky (pozor na orientaci klapek, ručně zkontrolujte jestli se klapka na sání otevře směrem dovnitř a na výfuku ven). Nakonec zaslepili obě trasy fasádními mřížkami OSH, které nechali v ochranné folii proti poškození. Pokud ještě nemáte vybrané mřížky a čekáte na fasádu, stačí zaslepit jiným způsobem (hlavně na to nezapomeňte, nechcete přece, aby se Vám v potrubí usadila ptačí rodinka).

 

 

 

 

Dále se montážníci přesunuli k vnitřním rozvodům. Začali osazením pozinkových rozdělovacích boxů (dále jen rozdělovač). Rozdělovací boxy jsou buď typové (v tomto případě KLOQ 6x90/160) nebo atypové, které Vám můžeme vyrobit na míru. Ty uchytili pomocí naší montážní sady a na připojovací hrdla napojili flexibilní tlumiče hluku SonoDal. Tyto tlumiče hluku jsou z naší zkušenosti momentálně nejlepší volbou pro utlumení hluku v systému. V tomto případě je vzdálenost jednotka-rozdělovač dostatečně krátká, aby bylo možné dopojit rozdělovače od jednotky jen za pomoci tlumiče (pokud je vzdálenost delší lze použít delší tlumiče nebo např. potrubí SPIRO nebo MASTERFLEX). Velmi důležité a často opomíjené je čištění a samotná čistitelnost celého systému. Tento problém bereme při návrhu/projektu systému vždy v potaz. Více o této problematice v těchto článcích:

- Čištění vzdchotechniky v rodinném domu

- Údržba a servis systému větrání s rekuperací

- Jak připravit systém rekuperace na servis

 

 

 

 

Teď už jim zbývalo jen "roztahat" flexibilní potrubí. Jelikož je potrubí flexibilní, dovolí opravdu hodně. Jen se vyvarujte velmi ostrých úhlů a snažte se vždy o co největší rádius ohybu. Pro snadnou montáž flexibilního potrubí je ideální být ve dvou lidech. Jeden, v místnosti kde trasa končí, odmotává potrubí z role a druhý ho táhne až k rozdělovači. Na konec potrubí u rozdělovače se osadí těsnění a trubka se vsune do hrdla rozdělovače. Rozdělovací box může mít ve Vašem případě jedno nebo více hrdel navíc. V tomto případě stačí hrdlo zaslepit (např. pomocí záslepky odpovídajícího průměru).  Následně se spoj omotá hliníkovou páskou kvůli těsnosti a DUCT páskou kvůli mechanické odolnosti spoje. Potrubí nesmí volně ležet na rastru, tím pádem se po celé trase kotví cca každé 2 metry pomocí držáků nebo PZ pásky.

 

 

 

 

Jelikož byly použity stropní boxy GTX, poslední kotvení je cca 0,5 metru za boxem a box se nechal volně viset. Box se následně stáhne do připravených otvorů v SDK.

Možná si říkáte, kde je samotná rekuperační jednotka? Ta se montuje až do čistého prostředí, když jsou všechny stavební práce hotové. Provádí se to v rámci druhé etapy, kdy technik spouští jednotku a reguluje systém (jednotku je možné namontovat svépomocí, ale opravdu do čistého prostředí).

Připrava elektro, odvod kondenzátu a montážní příprava je pro každou jednotku jiná. Konzultujte tedy přípravu předem se svým technikem.

Před příjezdem technika, který jednotku zapojí a zareguluje systém je nutné mít hotovou veškerou přípravu dle dokumentace, kterou obdržíte předem. Zároveň zašlete fotodokumentaci přípravy. Tzn. namontovanou jednotku (pokud montujete svépomocí), připojovací potrubí, jističe pro jednotku, kabeláž připravená u jednotky a další prvky specifické pro konkrétní jednotku.

 

Použité komponenty:

Rekuperační jednotka - VENUS AirGenio 300 EC 

Sání a výfuk (potrubí do exteriéru)

Rozvody interiér

Ostatní materiál

 

Použité komponenty jsou specifické pro tuto montáž a ve Vašem případě nemusí být vhodné. Alternativy můžete vybírat na našem eshopu nebo požádat o pomoc na info@luftuj.cz.

Jak jsem již psal výše, každá stavba je jiná a je třeba použít i jiné komponenty a řešení. Proto nabízíme i technické poradenství. Technik Vám může, po domluvě, telefonicky pomoci i při samotné montáži.

 

 

Publikováno dne 04.01.2023

Autor článku: Vojtěch Helekal - Luftuj s.r.o.

Informace

Projekt „Měření parametrů vzduchotechnických komponentů Luftuj s.r.o.“

Video stánku Luftuj - Aquatherm Praha 2024

Vybíráme servopohon

Fandíme Kristýně Otcovské na ME v bitalonu v Osrblie

Luftuj na Aquathermu 2024, Praha

Nové prezentační video splečnosti Luftuj s.r.o.

Vánoční svátky - celozávodní dovolená

Přednášeli jsme na Konferenci větrání a klimatizace 2023

Navštivte nás v září na veleltrhu ForArch v Praze

Atrea přichází s novou generací jednotek Duplex Pro a Pro-V

DOVOLENÁ 5.-7.7.2023

Školili jsme se ...

DOVOLENÁ 5.-9.6.2023

Luftuj poprvé na ISH ve FRANKFURTU n/M

Jednotky DUPLEX přecházejí na novou generaci regulace

Příklad montáže rozvodů potrubí rekuperace v RD svépomocí

Přednášeli jsme na semináři STP - Jak připravit systém rekuperace na servis

Děkujeme za návštěvu na našem stánku na For Archu 2022

Luftuj na FOR ARCH 2022

Celý červen sleva 5%

Novinky Aquatherm Praha 2022

Zítra začínáme- Aquatherm 2022 právě startuje

Luftuj na Aquathermu v Praze 19-22.4.2022

EPE x ADURO část 2

EPE x ADURO část 1

Probíhá příprava stránek pro Slovensko

SLAVÍME 10 LET, SLAVTE S NÁMI S 10% SLEVOU

Vedení potrubí rekuperace v bungalovech

Konec roku ve znamení dokončování staveb, servisu a projekce

Rekuperace a přímý odtah ze záchodove mísy

Nové fotostudio a tisková farma

AKCE NA POTRUBÍ DALFLEX 90 a 75 mm HYGIENIC

Pomůcka pro řezání flexibilního potrubí

Nové články v poradně

Sání a výfuk rekuperace

Využití tepla od krbu pomocí rekuperační jednotky

SLAVÍME VYROBENÝ 100. KUS OCHRANNÉHO ŠTÍTU PRO LÉKAŘE

Štíty do nemocnic - výroba zahájena

Filtry a rekuperace v době pandemie COVID-19

Filtrační tkaniny F7 a filtrační sáčky - PRODEJ ZASTAVEN

PROVOZNÍ OPATŘENÍ PRO DOBU PANDEMIE

Realizace větrání s rekuperací v MŠ A ZŠ SVATOŇOVICE

Zahajujeme prodej centrálních vysavačů Globovac Play

Centrální vysavač-proč?

google8fbb401f85849981.html

Filtry pro rekuperaci

Komponenty

Postup realizace

Čištění vzduchotechniky rodinného domu

Porovnání lokálních rekuperačních jednotek

Rekuperátor a účinnost rekuperace

Předehřev pro rekuperaci

Montáž centrálního vysavače

Instalace potrubí systému centrálního vysávání

Rekuperace svépomocí II

Rekuperace svépomocí I

Rekuperace vs. klimatizace

Rekuperace vs. digestoř

Jak se vyrábí rekuperátor a rekuperační jednotka

Testujeme

Servis rekuperace

Rekuperace svépomocí

Co je to rekuperace

Jaké potrubí pro rekuperační systém?

Nejprodávanější

Nastavení Cookies
Cookies

Naše webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají s jejich vylepšováním. Abychom cookies mohli používat, musíte nám to povolit. Kliknutím na tlačítko "OK, souhlasím" udělujete tento souhlas.

Nastavení OK, souhlasím
×
Nastavení souborů cookies

Cookies jsou malé soubory, které webové stránky (i ty naše) ukládají ve Vašem webovém prohlížeči. Obsahy těchto souborů jsou vyměňovány mezi Vaším prohlížečem a našimi servery, případně se servery našich partnerů. Některé cookies potřebujeme, abychom webová stránka mohla správně fungovat, některé potřebujeme k marketingové a statistické analytice. Zde si můžete nastavit, které cookies budeme moci používat.

Nezbytné cookies
Nezbytné cookies
Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.
Ovlivňuje funkce:
  • Konfigurační cookies
Analytické cookies
Vypnuto Zapnuto
Analytické cookies
Analytické cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a našich reklamních kampaní. Jejich pomocí určujeme počet návštěv a zdroje návštěv našich internetových stránek. Data získaná pomocí těchto cookies zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které ukazují na konkrétní uživatelé našeho webu. Pokud vypnete používání analytických cookies ve vztahu k Vaší návštěvě, ztrácíme možnost analýzy výkonu a optimalizace našich opatření.
Ovlivňuje funkce:
  • Google Analytics - analytická návštěvnost
Personalizované cookies
Vypnuto Zapnuto
Personalizované cookies
Používáme rovněž soubory cookie a další technologie, abychom přizpůsobili náš obchod potřebám a zájmům našich zákazníků a připravili tak pro Vás výjimečné nákupní zkušenosti. Díky použití personalizovaných souborů cookie se můžeme vyvarovat vysvětlování nežádoucích informací, jako jsou neodpovídající doporučení výrobků nebo neužitečné mimořádné nabídky. Navíc nám používání personalizovaných souborů cookie umožňuje nabízet Vám dodatečné funkce, jako například doporučení výrobků přizpůsobených Vašim potřebám. 
Marketingové cookies
Vypnuto Zapnuto
Marketingové cookies
Marketingové (reklamní) cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Díky tomu můžeme vytvářet profily založené na Vašich zájmech, tak zvané pseudonymizované profily. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze pseudonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.
Ovlivňuje funkce:
  • Google Ads