Komponenty

Informace o materiálech používaných při montážích rekuperace v RD

 

Níže je uveden popis materiálů a systémů, které jsme Vám pravděpodobně navrhli v rámci cenové nabídky. V případě, že máte zájem o jinou alternativu (jiný typ elementu), tak nás prosím kontaktujte před objednáním, abychom posoudili kompatibilitu.

Nejedná se vždy o nejlevnější řešení, ale podle našich zkušeností je u některých prvků systému lepší zvolit kvalitnější materiál. Všechny uvedené materiály máme vyzkoušené, a proto Vám je můžeme vřele doporučit.

Sání a výfuk:

"Sání z fasády" znamená, že na externí stěně budete mít umístěnu mřížku. Všechny mřížky nebo výfukové kusy si můžete prohlédnout zde. V případě že v návrhu je uveden výfuk do střechy, doporučujeme osadit některou z těchto výfukových hlavic.

Sdružené mřížky sání a výfuku jsou až tou poslední variantou. Může u nich docházet k nasátí již znehodnoceného vzduchu a proto se jim snažte vyhnout.

 

Zpětná klapka slouží k zabránění vniknutí venkovního vzduchu do potrubí a tím i do jednotky v případě, že je jednotka vypnuta. Vzhledem k tomu, že je systém navržen pro celoroční větrání a spotřeba jednotky je na nejnižší stupeň rychlosti obvykle okolo 30 W jedná se pouze o krizové řešení pro případ výpadku proudu nebo odstávky systému z jiného důvodu. Výhodou zpětné klapky je, že ji lze osadit do potrubí hned u exteriérové zdi. Navrženou zpětnou klapkou je pravděpodobně klapka RSKT.

 

Alternativním řešením je použití klapky a servopohonu s havarijní funkcí (při výpadku proudu). Toto řešení doporučujeme klientům tam, kde je orientace sací mřížky proti návětrné straně domu. Pokud je klapka uzavřena mechanicky servopohonem nebo jen pružinou (u varianty zpětné klapky), je rychlost promrzání a únik tepla přes tuto část téměř stejný, protože obě klapky jsou vyrobeny ze stejného materiálu. Pro klapku a servopohon je nutná příprava elektroinstalace a 50 cm prostoru na sací větvi. U tohoto řešení používáme servopohony na 24V a 220V.

 

Kondenzační kus se instaluje na výfukové větvi vždy, pokud jde přes nevytápěný prostor.

 

Potrubí EPP (HR-WTW) i přes jeho vysokou cenu jej výrazně doporučujeme. Díky svým izolačním i mechanickým schopnostem je ideální jak pro prostup přes zeď, tak pro vedení sací a výfukové větve v interiéru. Použitím tohoto materiálu nevznikají tepelné mosty v konstrukci a minimalizuje se vznik kondenzátu. Díky speciálním spojkám je i napojení kolen a spojení dvou potrubí naprosto bez chyb.
Více o tomto typu potrubí naleznete zde.
Pokud je sací nebo výfuková větev většího průměru než 180mm, pak používáme systém SPIRO s tvarovkami s těsněním a kvalitní kaučukovou izolaci. V případě montáže je lepší izolovat potrubí na zemi a až poté spojovat, usazovat do pozice a kotvit - kotvit nejlépe PZ páskou nebo objímkami SBO bez gumy s průměrem o 3-4 cm větším než je potrubí SPIRO (tl. izolace 19 mm).

Přívod a odvod:

Pro tuto část systému používáme nejčastěji hvězdicový systém s plastovými hadicemi o průměru 90 mm (v opodstatněných případech v systému 75 mm).

Schéma hvězdicového systému

O této problematice jsme napsali článek, přečíst si ho můžete zde.

 

Mezi rozdělovacím boxem a jednotkou vedeme snadno čistitelné potrubí SPIRO nebo MULTIPLAST (průměr dle hrdel jednotky, nejčastěji 125, 160  nebo 200 mm). Potrubí SPIRO spojujeme tvarovkami s těsněním. Na přívodu a obvykle i odvodu je osazen tlumič hluku SonoDaL nebo SonoExtra, s kterými máme v oblasti rezidenčního větrání momentálně nejlepší zkušenosti.
Flexibilní potrubí s hliníkovou vložkou (např. SONO nebo SEMIVAC) používáme pouze tam, kde je dobrý přístup pro případnou výměnu nebo nelze rozvod řešit jinak (toto potrubí nelze kvalitně vyčistit) - dobře se tvoří oblouky atypického úhlu ve spojení se vsuvkami bez těsnění.

 

Rozdělovací box obvykle vyrábíme vlastní ATYP box z pozinku na základě individuálních potřeb klienta. Box obsahuje potřebný počet hrdel, kvalitní antibakteriální hlukovou izolaci a servisní dno/víko. V případě instalací, kdy lze použít sériově vyráběné boxy, používáme boxy z nabídky zde (90 mm) a zde (75 mm). K rozdělovacím boxům je nutné zanechat přístup pro budoucí čištění systému!!! Tzn. většinou servisní otvor v SDK, přístup do podlahy apod.-PŘÍSTUP K SERVISNÍM/REVIZNÍM OTVORŮM ZAJIŠŤUJE INVESTOR!

 

Z rozdělovacího boxu putuje vzduch přes plastové flexibilní potrubí 90 mm a 75 mm, které je bez jakýchkoliv spojů a na vnitřní straně téměř dokonale hladké. Doporučujeme použít typ DALFLEX HYGIENIC, kromě dobré ceny má potrubí mírně větší vnitřní průměr než potrubí jiných výrobců, což se hodí pro co nejmenší tlakovou ztrátu. Potrubí ve verzi HYGIENIC doporučujeme kvůli jeho antibakteriálním a protiplísňovým aditivům. Na začátek potrubí hned u rozdělovacího boxu doporučujeme osadit ruční regulační klapky. Kromě správného a snadného zaregulování soustavy se mohou hodit při budoucí změně užívání domu, kdy jimi lze jednoduše přívody nebo odvody vzduchu přiškrtit nebo uzavřít. Dalším prvkem, který je velmi vhodný kvůli snížení tlakové ztráty v ostrých ohybech, je plechový oblouk.

 

Zakončení potrubí s přechodem na koncový prvek (ventil) se dělá pomocí stropních nebo stěnových boxů 90 mm a 75 mm. V závislosti na skladbě stropu a výšce podhledu se použije ten nejvhodnější a do něj se ventil vsune. Hrdla nízkých boxů lze prodloužit pomocí vsuvky s těsnením 125 mm a plastového potrubí 125 mm, plastové potrubí se po dokončení SDK dobře zkracuje.

 

Posledním koncovým prvkem jsou stropní ventily nebo stěnové dýzy, popř. mřížky. Nejčastěji používáme ventil Luftuj SQ 125 mm pro jeho decentní design, částečnou možnost regulace směru a velmi snadnou instalaci. Alternativou může být ventil BDOP, který má větší průtočnou plochu a je více regulovatelný/směrovatelný, ale má také vyšší stavební výšku a horší montáž než SQ. Základní levnější variantou jsou bílé plastové ventily IT 125 mm nebo jejich kovové alternativy DVS, PDVS 125 mm. Pokud je vyústka ve stěně a má požadvek na delší dosah, doporučujeme dýzu WDZA 125 mm. Pro fajnšmekry je zde také nabídka skleněných ventilů, které velmi vhodně doplní luxusní vzhled nového bydlení. Jsou dva designy ve tvaru kruhu a čtverce s výběrem několika barev a povrchové úpravy mat nebo lesk. Pokud byste rádi i jiný typ vyústek než máme v nabídce, potom nás i tak neváhejte kontaktovat.

 

Pokud budeme vzduch přivádět z podlahy, máme v nabídce začleněny podlahové mřížky s podlahovými boxy. V nabídce jsou provedení v hliníku i dřevě s různými barvami i motivy.

 

Pokud se Vám líbí jakýkoliv jiný komponent, který není v nabídce, stačí poptat a rádi Vám jej naceníme, pokud uznáme jeho technický charakter za způsobilý!

 

Napište nám na: info@luftuj.cz

 

 

 

EDITOVÁNO 12/4/2021

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím