Co je to rekuperace

LUFŤÁCI RADÍ …

K čemu je dobré větrání s rekuperací?

Prvně si vysvětleme, co vlastně rekuperace ve vzduchotechnickém světě znamená:

Rekuperace je synonymem termínu zpětné získávání tepla. Tzn. že při větrání využíváte energii vzduchu (kterou při ventilací okny pustíte ven) k tomu, abyste si předehřáli venkovní čerstvý vzduch.


Díky tzv. účinnosti rekuperace čerstvý venkovní vzduch, který si pouštíte domů , nemá venkovní teplotu (např. -5°C ), ale přijatelných např. 16°C (při interiérové teplotě okolo 20°C). Rekuperátor si lze jednoduše představit jako výměník (plastový nebo hliníkový), přes který proudí přívodní a odvodní vzduch opačným směrem a každý svou cestou, tak aby se nepotkali. Teplo si předají díky teplosměnné ploše, která je mezi těmito proudy vzduchu.

 

Více o rekuperátoru a účinosti se dočtete v našem článku zde.

 

Obecně panuje názor, že větrání s rekuperací je pěvně spjato s jakousi úsporou a že se jedná o technologii pouze pro pasivní domy. Dalším mýtem je, že majitelé domů, které jsou vybaveny větráním s rekuperací, si nemohou otevřít okna a že žiji v jakém si umělém skleníku.

 

Princip rekuperace

 

Podle našeho názoru jsou největší výhody v systému rekuperace vzduchu v tomto:

1) Dostatek čerstvého vzduchu po celý rok
Abychom měli doma dostatek čerstvého vzduchu, nemusíme chodit každé 2h otevírat okno. U rekuperačních systémů se o toto postará větrací jednotka.

 

2) Redukce vlhkosti
Celý systém především v zimním období výrazně redukuje vzdušnou vlhkost, stejně jako kondenzaci na zdech a tím i plísně. Jelikož není žádná část stěn výrazně ochlazována jako při otevřeném okně, není problém ani s tímto typem kondenzace.

 

3) Čistý vzduch pro alergiky a v místech s polétavým prachem
Jak mít doma čerstvý vzduch, když venku létají pyly nebo polétavý prach (Ostrava a další velký města)? Jelikož jsou jednotky vybaveny filtry, tak máte pod svou kontrolou, co dýcháte a je jen na Vás co si domů pustíte.

 

4) Úspora energií/tepla
Pokud jste do teď pravidelně nevětrali (tzn. v pravidelných intervalech neotevírali okna) tak po instalaci větrání s rekuperací na další faktuře zřejmě nižší částku za vytápění nenajdete. Pokud byste však pravidelně větrali, tak aby jako vyvětrá rekuperační jednotka, pak by byl rozdíl v zimním období podstatný.

 

5) Snížení koncentrace radonu
Větrání s rekuperací s lehkým přetlakem je snad jediným vhodným typem větrání pro domy s tímto problémem.

...

Mýty o rekuperaci:

1) Hučí to a fouká lidem na hlavu.
Nové, dobře navržené a provedené systémy větrání s rekuperací rozhodně nejsou hlučné. Pokud nestojíte u jednotky nebo nestrkáte hlavu 30 cm k vyústce, tak si vůbec nevšimnete, že je systém spuštěn. To platí i o vnímání proudění vzduchu.

 

2) V trubkách rostou plísně
Častá představa laiků. Vzhledem k tomu, že veškerý vzduch je filtrován a značně odvlhčen, tak se do přívodního potrubí žádné nečistoty nedostanou. Navíc vzduch proudí neustále potrubím, takže šance na uchycení plísní nebo bakterií je minimální. Moderní systémy vybaveny antibakteriální vrstvou.
Jelikož systémy čistíme, tak víme, že se vzduchem, který je správně filtrován problémy nejsou téměř nikdy. Potrubí, kterým je vzduch odváděn je většinou znečištěno u kuchyní, kvůli nesprávnému používání digestoří. Nic se však neděje, protože vzduch v tomto potrubí míří směrem z domu a s přívodním vzduchem se fyzicky nepotká.

 

4) Rekuperace je jen pro pasivní domy
Toto je naprosto mylná představa. Pokud bydlíte v jakémkoliv domě, který je zateplený a má nová okna, je větrání s rekuperací velmi užitečné a zdravé jak pro Vás, tak pro Vaši peněženku.

 

5) Větrání s rekuperací je nadstandard a zbytečný luxus
Zvláštní je, že v našem životě dbáme o to, co jíme, co si oblékáme, čím jezdíme,…ale o to, co 24h denně dýcháme, se moc nezajímáme. V základních variantách lze pořídit větrání bytu od 60 000Kč a větrání rodinných domů v horizontu 75 000 – 120 000Kč. Roční náklady jsou 3-5 000Kč. A životnost systému kolem 30 let.

 

 

 

 Poslední editace: 18.8.2020

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím