Rekuperátor a účinnost rekuperace

LUFŤÁCI RADÍ …

JAK VYBRAT REKUPERAČNÍ JEDNOTKU – REKUPERÁTOR a ÚČINNOST REKUPERACE

Co je rekuperace:

Jednoduše řečeno, v zimě když otevřete okno, teplo letí ven z domu. Při rekuperaci odcházející vzduch (z koupelny, kuchyně, WC, …) předá svoji energii=teplo venkovnímu vzduchu v tzv. rekuperačním výměníku. Teplo se předává přes teplosměnnou plochu (plast/hliník) bez toho, aby se fyzicky tyto dva proudy vzduchu potkaly. Venkovní čistý vzduch se v jednotce přefiltruje od prachu, pylu apod., v rekuperátoru se ohřeje a dále pokračuje do obývaných místností (ložnice, dětský pokoj, obývací pokoj, pracovna, …). V létě rekuperátor pracuje na stejném principu, nechrání však teplo, ale chlad ve vašem interiéru.

Účinnost rekuperace:

Je důležitou hodnotou při výběru jednotky, nikoliv však rozhodující. Výrobci udávají tuto hodnotu za standardizovaných podmínek (exteriér -5 °C, interiér +20 °C). V případě, že při těchto měřeních dojde ke kondenzaci, účinnost se dostává u některých jednotek až k 97 %. V reálném provozu uvažujte však s průměrnou účinností cca o 15 % nižší než je hodnota udávaná výrobci. Na světě mnoho výrobců rekuperátorů není, u většiny v ČR prodávaných jednotek pro rodinné domy se vyskytují rekuperátory přibližně od třech výrobců. Podle našich zkušeností materiál rekuperátoru nehraje u rodinných domů žádnou roli.

Typy rekuperátorů (rekuperačních výměníků):

A)     Protiproudý deskový rekuperátor

1) Křížový (účinnost okolo 60 %, bez problémů s protimrazovou ochranou, v dnešní době u se v rekuperačních jednotkách pro rodinné domy téměř nevyskytuje)

2) Diagonální (účinnost okolo 90 %, nutná protimrazová ochrana, nejpoužívanější typ rekuperátoru – výrobci jednotek Elektrodesign, Atrea, 2VV, …)

B)     Protiproudý trubkový

(účinnost 50–70 %, funguje dobře u předávání tepla mezi proudy vody, pro centrální vzduchotechnické jednotky je však příliš velký a tím ztrácí na atraktivnosti, ačkoliv jeho tlakové ztráty jsou nižší a nemá problémy s kondenzací a zamrzáním, jeho největší využití je momentálně u lokálních rekuperačních jednotek do zdi – např. ECO ROOM, kde se často nazývá jako „brčkový“)

C)     Rotační (regenerační) rekuperátor

(účinnost okolo 80 %, jednotky bez nutnosti odvodu kondenzátu, jeden motor pro otáčení rekuperátoru navíc, s teplem předává i část vlhkosti, tento typ rekuperátoru reprezentují především jednotky značky Systemair (např. SAVE VSR)

D)     Střídavý rekuperátor

(účinnost 70–80 %, směr proudění vzduchu jedním kanálem se v jednotlivých intervalech střídá, rekuperátor/akumulátor se tak chvíli nabíjí a poté vybíjí, typickým zástupcem jsou lokální jednotky Vario-vent DUO s keramickým výměníkem) 
Pozn. Vario-vent DUO LIVE mají rekuperátor protiporudý.

 

Entalpický výměník

vyráběný většinou ve tvaru protiproudého diagonálu, stejně jako ostatní výše zmíněné rekuperátory, zabraňuje přímému kontaktu odváděného vzduchu s přiváděným čerstvým vzduchem, ale zároveň dovoluje prostup části vodních par zpět do přiváděného čerstvého vzduchu. Vhodný do domů, kde hrozí přesoušení (typicky dřevostavba s malou produkcí vlhka). Při výběru toho typu rekuperátoru, se u výrobce pečlivě informujte o typu membrány, záruce na rekuperátor a jeho cenu. Jedná se stále ještě o celkem nové řešení, životnost a hygiena tohoto řešení je stále diskutovanou otázkou).

 

Jestli stále nemáte jasno, který z nich je pro Váš dům nejlepší, tak v tom nejste sami! Jednoduše, každý z rekuperátorů má své klady i zápory. Proto vám nabízíme co nejvíce typů, aby si mohl každý vybrat.

 

Pokud potřebujete osobní konzultaci, volejte nebo piště!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

V pořádku