Rekuperátor a účinnost rekuperace

LUFŤÁCI RADÍ …

JAK VYBRAT REKUPERAČNÍ JEDNOTKU – REKUPERÁTOR a ÚČINNOST REKUPERACE

Co je rekuperace:

Jednoduše řečeno, v zimě když otevřete okno, teplo letí ven z domu. Při rekuperaci odcházející vzduch (z koupelny, kuchyně, WC, …) předá svoji energii=teplo venkovnímu vzduchu v tzv. rekuperačním výměníku. Teplo se předává přes teplosměnnou plochu (plast/hliník) bez toho, aby se fyzicky tyto dva proudy vzduchu potkaly. Venkovní čistý vzduch se v jednotce přefiltruje od prachu, pylu apod., v rekuperátoru se ohřeje a dále pokračuje do obývaných místností (ložnice, dětský pokoj, obývací pokoj, pracovna, …). V létě rekuperátor pracuje na stejném principu, nechrání však teplo, ale chlad ve vašem interiéru.

Účinnost rekuperace:

Je důležitou hodnotou při výběru jednotky, nikoliv však rozhodující. Výrobci udávají tuto hodnotu za standardizovaných podmínek (exteriér -5 °C, interiér +20 °C). V případě, že při těchto měřeních dojde ke kondenzaci, účinnost se dostává u některých jednotek až k 97 %. V reálném provozu uvažujte však s průměrnou účinností cca o 15 % nižší než je hodnota udávaná výrobci. Na světě mnoho výrobců rekuperátorů není, u většiny v ČR prodávaných jednotek pro rodinné domy se vyskytují rekuperátory přibližně od třech výrobců. Podle našich zkušeností materiál rekuperátoru nehraje u rodinných domů žádnou roli.

Typy rekuperátorů (rekuperačních výměníků):

A) Protiproudý deskový rekuperátor

1) Křížový (účinnost okolo 60 %, bez problémů s protimrazovou ochranou, v dnešní době u se v rekuperačních jednotkách pro rodinné domy téměř nevyskytuje)

2) Diagonální (účinnost okolo 90 %, nutná protimrazová ochrana, nejpoužívanější typ rekuperátoru – výrobci jednotek Elektrodesign, Atrea, 2VV, …)

B) Protiproudý trubkový

(účinnost 50–70 %, funguje dobře u předávání tepla mezi proudy vody, pro centrální vzduchotechnické jednotky je však příliš velký a tím ztrácí na atraktivnosti, ačkoliv jeho tlakové ztráty jsou nižší a nemá problémy s kondenzací a zamrzáním, jeho největší využití je momentálně u lokálních rekuperačních jednotek do zdi – např. ECO ROOM, kde se často nazývá jako „brčkový“)

C) Rotační (regenerační) rekuperátor

(účinnost okolo 80 %, jednotky bez nutnosti odvodu kondenzátu, jeden motor pro otáčení rekuperátoru navíc, s teplem předává i část vlhkosti, tento typ rekuperátoru reprezentují především jednotky značky Systemair (např. SAVE VSR)

D) Střídavý rekuperátor

(účinnost 70–80 %, směr proudění vzduchu jedním kanálem se v jednotlivých intervalech střídá, rekuperátor/akumulátor se tak chvíli nabíjí a poté vybíjí, typickým zástupcem jsou lokální jednotky Vario-vent DUO s keramickým výměníkem)
Pozn. Vario-vent DUO LIVE mají rekuperátor protiporudý.

Entalpický výměník

vyráběný většinou ve tvaru protiproudého diagonálu, stejně jako ostatní výše zmíněné rekuperátory, zabraňuje přímému kontaktu odváděného vzduchu s přiváděným čerstvým vzduchem, ale zároveň dovoluje prostup části vodních par zpět do přiváděného čerstvého vzduchu. Vhodný do domů, kde hrozí přesoušení (typicky dřevostavba s malou produkcí vlhka). Při výběru toho typu rekuperátoru, se u výrobce pečlivě informujte o typu membrány, záruce na rekuperátor a jeho cenu. Jedná se stále ještě o celkem nové řešení, životnost a hygiena tohoto řešení je stále diskutovanou otázkou).

Jestli stále nemáte jasno, který z nich je pro Váš dům nejlepší, tak v tom nejste sami! Jednoduše, každý z rekuperátorů má své klady i zápory. Proto vám nabízíme co nejvíce typů, aby si mohl každý vybrat.

Pokud potřebujete osobní konzultaci, volejte nebo piště!

Informace

Nejprodávanější

Provozovatel webu, Luftuj s.r.o., se sídlem T. G. Masaryka 102, Slatiňany 538 21, IČ: 28827902, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím