Jak nastavit systém větrání s rekuperací v létě
Začíná léto, teploty stoupají a přichází čas postarat se o systém větrání s rekuperací ve vašem domě. Se startem letních prázdnin se změní i pravidelný režim v domě. Děti přestanou chodit do školy, budou doma nebo naopak všichni odjedete na dovolenou a dům zůstane prázdný. Pokud vás v létě žádné cestování nečeká, budete muset naopak řešit, jak v domě i přes tropické venkovní teploty udržet co nejpříjemnější klima.
Připravili jsme pro vás několik rad, jak svůj systém větrání s rekuperací v létě optimalizovat.
Co kontrolovat:
1) nastavení jednotky – netopná sezóna, požadovaná teplota
2) filtry
3) sifon
4) výkon jednotky při otevřeném okně
5) režim předchlazení a bypassu
6) nastavení režimu dovolená
Správné nastavení je základ
Ověřte, že je systém řízení vaší rekuperační jednotky nastaven na netopnou sezónu a že je snížená požadovaná teplota přívodního vzduchu. Případně přenastavte týdenní rozvrh podle aktuální situace nebo využijte čidel CO2.
Ujistěte se, že předehřev je deaktivován.
Zkontrolujte filtry a sifon
Období pylové sezóny je za námi, tak nezapomeňte zkontrolovat a případně vyměnit filtry. Zanesené filtry mohou způsobit přetížení ventilátorů a dalších komponentů systému, což může vést k jejich rychlejšímu opotřebení nebo dokonce k poruchám. Některé jednotky mohou mít vyšší spotřebu energie u jiných může dojít ke snížení průtoku vzduchu.
Pokud nemáte na odvodu kondenzátu z jednotky nainstalovaný kuličkový sifon, ale jen zalitou hadičku se smyčkou, pravidelně kontrolujte množství vody. Voda nebo kulička v sifonu je nezbytná, aby zabránila zpětnému proudění vzduchu a nepříjemným pachům. Pokud voda vyschne, sifon přestane plnit svou funkci. Ověřte, zda kondenzát volně odtéká a nedochází k jeho hromadění. Zablokovaný odtok může způsobit přetékání sifonu a únik vody do prostoru rekuperační jednotky nebo okolí.
Větrat oknem nebo ne?
Pokud máte systém větrání s rekuperací, je obvykle lepší nechat okna zavřená a spoléhat se na tento systém, aby udržoval optimální kvalitu vzduchu a teplotu. Otevření oken může narušit tento proces a zvýšit spotřebu energie, protože systém bude muset zvýšit výkon, aby vyrovnal teplotní rozdíly. Otevření oken ale může poskytnout okamžité a intenzivní osvěžení vzduchu, zvláště pokud je venku příjemné počasí a proudí jemný vánek. To může být užitečné i pokud chcete rychle vyměnit vzduch v místnosti nebo se zbavit vysoké vlhkosti, případně silného zápachu v interiéru. Okna si tedy klidně otevřete, snižte ale výkon rekuperační jednotky, aby se vzduchotechnické potrubí nezaneslo prachem.
V případě, že bydlíte u rušné silnice a okna si otevřít nemůžete, využijte naplno funkci nočního předchlazení nebo funkci bypassu rekuperační jednotky. Přiváděný vzduch nebude ohříván v rekuperátoru. Pohrajte si s výkonem jednotky, čím vyšší průtok je pro vás z hlediska akustického komfortu přijatelný, tím rychleji váš domov předchladíte.
Jak aktivovat bypass nebo noční předchlazení naleznete v manuálu. Pokud si nejste jisti, klidně nám napište nebo zavolejte.
Co (ne)dělat před odjezdem na dovolenou?
Možná jste zvyklí před odjezdem na dovolenou shodit jističe, utáhnout kohouty a zamknout. Pokud jde o rekuperaci úplné vypnutí nedoporučujeme.
Místo něj ji můžete nastavit na nižší výkon, což může být kompromis mezi úsporou energie a udržováním kvality vzduchu. Provětrávání můžete nastavit pouze na noc. Některé moderní rekuperační jednotky např. Atrea Duplex nebo Ventbox
mají automatické režimy, které upravují větrání podle aktuálních podmínek. Pokud máte takový systém, máte vyhráno. Pokud vaše jednotka umožňuje řízení podle časového režimu, můžete ji naprogramovat tak, aby se zapínala a vypínala podle potřeby.
Když něco z toho nestihnete, nedělejte si z toho hlavu. Vyrazte na dovču, pořádně se vyluftujte a ono to nějak dopadne :).
Aktualizováno dne 4/7/2024